Kıbrıs Postası Genel Yayın Yönetmeni Rasıh Reşat, trafik polisine yakalanmış olmaktan büyük bir mutluluk duymuş… İnsanın pazar yazısını böyle bir “mutluluk” paylaşımı için ayırması ne güzel bir şey!

Rasıh Reşat, kendini mutlu eden trafik cezasını köşesine taşıdı.

Rasıh Reşat’ı mutlu eden bu “yakalanma” aslında bütün KKTC yurttaşları için müjdeli bir haberdir. Trafik polisleri artık araçlarımızın durumunu ellerindeki tabletlerle kontrol edebilecek duruma geldiler. Nitekim Rasıh Reşat, birkaç gün geciken sigorta poliçesi yüzünden trafik ekibi tarafından durdurulmuş ve polislerle birlikte gittiği karakolda bu işin sırrını çözmüş: Polis, elindeki tabletteki internet bağlantısı ile istediği aracın sigortalı olup olmadığını, yol ruhsatını çıkarıp çıkaramadığını kolaylıkla öğrenebiliyor. Yakında bu sistemin kent güvenliği için yollara konacak kameralar üstünden de çalıştırılması söz konusu…

Zaman zaman tartışırız; bu kadar katı bir şekilde göz altında tutulmak iyi mi gerçekten?

Hiç kuşkunuz olmasın…

Bu olanaklardan yararlanmak çağdaş yönetimlerin bir gereğidir. Buna karşın özel yaşamımızı korumak için de elbette gereken düzenlemeler yapılmalıdır. Kişisel bilgilerimiz, yetkisiz ellerde dolaşmamalıdır. Eğer bu konuda da gerekli yasal altyapı oluşturulur ve gerekli önlemler alınırsa, Rasıh Reşat’ı mutlu eden bu gelişmenin hepimize bir hizmet olarak dönmemesi için bir engel yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here