Cumhurbaşkanı Akıncı, Küresel Gazetecilik Konseyi buluşmasında yaptığı konuşmada, çözüme ulaşabilirsek turizmin gelişebileceğinden söz etti. Cumhurbaşkanı aynı konuşmada, Kıbrıs Rum tarafının daha önce varılan mutabakatlardan geri adım atan Kıbrıs Rum tarafının yarattığı olumsuzluklara da dikkat çekerek, aslında yakın bir gelecekte çözüm beklememek gerektiğini anlatmaya çalıştı.

Anlaşılan odur ki, Cumhurbaşkanı Akıncı, kendilerinin çözümün yararlı olduğunu görediğini ama Kıbrıs Rum liderliğinin bu yararları göremediğini anlatmaya çalışıyor. Bu anlatımdaki zayıf noktalardan biri, Kıbrıs Rum liderliği yerine düşünmektir. Her entite kendi çıkarlarını başkalarından daha iyi değerlendirebilir. Her varlık, öncelikle kendi çıkarlarını korumak sorumluluğuna sahiptir. Bizim Kıbrıslı Rumlar yerine düşünme çabasından önce, kendi çıkarlarımızı nasıl koruyup geliştirebileceğimizi düşünmemizde elbette yarar vardır.

KKTC Cumhurbaşkanları artık Kıbrıs sorunu olmadan da konuşmayı veya topluma öneriler yapmayı düşünmeli değil mi?

Bu anlatımdaki ikinci sorun ise şudur: Kıbrıs’ta çözüm olmazsa ne olacaktır? Kıbrıs’ta çözüm olmadan turizm başta olmak üzere ekonomik sektörlerimizi geliştirmek mümkün değil mi? Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmazlığı her vesile ile anlatıldığına göre ve eğer çözüm olmadan da yapabileceğimiz işler ve iyileştirmeler varsa, liderlerimizin artık bunlardan bahsetmesi; kamuoyunu çözüm olmadan ilerleme sağlanması için yapılması gerekenler konusunda yol gösterici ve motive edici olması gerekemez mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here