FATİH DOĞU AKDENİZ’İ GERDİ

Türkiye’nin Baf’ın batısında başlatacağı sondaj çalışmaları Doğu Akdeniz’de yeni gerginliklere neden olmaya başladı. Kıbrıs Rum tarafının Türkiye ile görüşmeden münhasır ekonomik bölge ilan ettiği, Türkiye’nin kendi kıta sahanlığı bölgesinde başlayan sondaj çalışması, Kıbrıs Rum tarafının yanısıra, bugüne kadar bölgesel işbirlikleri geliştirmeye çalıştığı devletlerin ve 2004 referandumundan sonra tek yanlı olarak üye olduğu Avrupa Birliği’nin de tepkisine neden oldu.

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin bu eylemlerinin yasadışı olduğunu, ve müzakerelerin sürdürülmesine yardımcı olmadığını söyledi. Anastasiadis, Türkiye’nin yaptıklarıyla, diyalog sürecinin yardımcı olmayacağını da belirtti. Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının detaylı olarak çalışmalar yaptığını ve gerekli tüm önlemlerin alındığını ifade etti.

AB Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Mogherini ise, Ankara’yı, Kıbrıs’ın egemen haklarına saygı duymaya ve Kıbrıs’taki herhangi yasadışı bir eylemden kaçınmaya çağırdı. Mogherini, Mart 2018’de Avrupa Konseyi’nin Ankara’nın Doğu Akdeniz’de devam etmekte olan yasadışı faaliyetlerini şiddetle kınadığını hatırlattı.

Yunanistan, Rusya ve Mısır da, Türkiye’nin faaliyetlerini eleştirdi.

ABD’DEN PAYLAŞIN İMASI

ABD’nin Kıbrıs Büyükelçiliği ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ABD’nin, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kaynaklarını geliştirme hakkını tanıdığını açıkladı. Açıklamda ayrıca, adanın petrol ve gaz kaynaklarının, genel olarak iki toplum arasında adil bir şekilde tahsis edilmesi gerektiğine inanıldığı belirtildi.

ANKARA’DAN SERT TEPKİ

Öte yandan, Mogherini’nin açıklaması ve diğer ülkelerin Rum tarafına destek vermeleri Ankara’nın sert tepkisine yol açtı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Rum tarafının desteklenmesine son verme çağrısı yaparak, Ankara’nın, Kıbrıs sorununu çözmek için adım atmayanlardan, hidrokarbonlar konusunda tavsiye almayacağını vurguladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Doğu Akdeniz’deki Türk faaliyetlerinin uluslararası hukuktan kaynaklandığı yeniden vurgulandı.

BÖLGEDEKİ DURUM

Kıbrıs Rum kaynakları, bölgedeki durum hakkında verdikleri haberlerde ise sondaj gemisi Fatih’in, Cuma gece yarısı, Türkiye’nin NAVTEX yayınladığı Akamas körfezi yakınlarında, Baf’ın 36 deniz mili batısında görüldüğünü duyurdular. Fatih’e Gemlik fırkateyni eşlik ediyor. Kıbrıs Rum Haber Ajansı’na göre, Türk sondaj gemisi ve beraberindeki fırkateyne, Kıbrıs Radyosu üzerinden, yasadışı faaliyetlerini derhal sona erdirmeleri aksi taktirde uluslararası yasalara dayanarak tutuklanacakları uyarısı yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here