Öncelikle hükümet partisi UBP’nin Parti Başkanlığı seçim sürecinde ortaya atılan müdahale tartışmaları; daha sonra meclis başkanlığı için kendi partisi tarafından aday gösterilen UBP Milletvekili Sn. Resmiye Canaltay’ın yine kendi partilileri tarafından desteklenmediği ve bir türlü sonuç alınamayan Meclis Başkanlığı seçimleri; ardından Başbakan’ın Meclis kürsüsünden erken seçim çıkışı ve son olarak da Bakanlar Kurulu’ndan beklediği kararları alamayan Sağlık Bakanlığı’nın kendi göbek bağını kestiği kararları gece yarısı sosyal medya hesabından duyurarak Başbakan’a rest çekmesiyle siyasi gündem iyiden altüst olmuş durumdadır.

Bu arada halkın gündeminde neler var?

-Mart 2020’den beri kapalı olan turizm sektörü 1 Nisan’da açılmayı bekliyor. Ancak sektörün, ilgili bakanlıklardan beklediği plan ve program halen daha ortada yoktur. Yoksa bu turizm sizce açık mı?

-Tarım, hayvancılık, sanayi, hizmet, emlak/inşaat sektörleri gibi 20’yi aşkın sektör turizmin 1 Nisan’da açılması umuduna sarılmış, ancak ekonomik daralma nedeniyle tabiri caizse patlamaya hazır bomba gibi beklemektedir. Bu aşamada bu sektörler, 2021’in ürün ve hizmet planlamasını Nisan’da turist gelecek beklentisiyle mi yapsın? Eğer gelecek dediğiniz turisti getiremezseniz ve bu sektörler size güvenerek üretim fazlası çıkarırlarsa bu olası zarardan kimi mesul tutmalıdırlar?

-Türkiye’nin gönderdiği 20.000 doz ve AB’den temin edilecek 2.000 doz aşının dışında, nüfusun kalanı için tedarik edilmesi gereken 724.000 doz aşının nereden ve nasıl tedarik edileceği hususu toplum nezdinde halen daha belirsizliğini koruyor. Aşıyı sağlayacak mısınız? Yoksa halk sınırlara dayanıp Rum kesiminden mi çare arasın?

-Vaka sayıları 30’lu rakamlara ulaştı. Ortaya çıkan yeni vakaların sağlık çalışanları arasından çıkması nedeniyle devlet hastahanelerinde bazı bölümler kapatılmış durumdadır. Pandemi hastahanesinin akıbeti belirsizliğini korumaktadır. Bu nedenle genel sağlık hizmetlerine ihtiyarç duyan binlerce hasta, çaresizce hastahanelerden uzak durmaktadır. Parası olan özele gitsin; peki ya olmayan, ne yapsın?

-Aç kapa, aç kapa; özel sektör beş kuruşsuz kaldı. 1500 TL çalışan ve 2000 TL işveren ödemelerine dair son yatırımlardan halen daha ses seda yok. Bu insanlar taş mı yesin?

-Hükümet tarafından 2021 yılında özel sektöre verilecek destek-mestek yok! Desteksiz açılım, kambersiz düğünden başka bişey değildir! Kendiniz çalıp kendiniz mi oynayacaksınız?

-Kamu çalışanları ile özel sektör çalışanları arasında gelir dağılımındaki adaletsizlikler nedeniyle tartışmalar son sürat devam etmektedir. Toplumun huzurunu tesis edecek adaleti halk mı sağlasın?

-Pul ve harçlardan tutunda ülkeye yurtdışından ithal edilen hemen her ürüne zamların ardı arkası kesilmiyor. Alınan zam kararları ile henüz kazanılmamış paraya bile şerh koyuyorsunuz. “Piyasayı ucuzlatacağız” diye attığınız manşetlerin karşılığı bu mudur?

-Pandemi süreci, siyasi belirsizlikler, ekonomik daralma derken bir de KIBTEK’in yakıt ihalesinin iptali nedeniyle yakıt stokları erimektedir. Her an karanlıkta kalabiliriz! Her ay koca koca rakamları elektrik borcu diye yatıran halk bir de elektriksiz kalır mıyım stresini yaşamaktadır. Bu mudur hizmet?

-Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı arasındaki restleşme ile toplum nezdinde ciddi bir karmaşa yaşanmaktadır. Kapalı mıyız? Gındırık mı kaldık?

Ne dersiniz? Acaba direksiyonda biri var mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here