Erhürman hükümeti sona erdi. Çekilme kararı alarak hükümetin sonunu getiren Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, partisinin kararını açıkladığı basın toplantısında bundan sonraki hükümet modeline ilişkin ihtiyatlı açıklamalar yapsa da ilk denenecek formülün Ulusal Birlik Partisi-Halkın Partisi hükümeti olması bütün gözlemciler tarafından “normal” karşılanacak.

Hükümetin istifa edeceğinin açıklanmasından sonra konu ile ilgili görüşlerini açıklayan UBP Genel Başkanı Ersin Tatar da, UBP ile HP’nin 30 milletvekiline sahip olduğuna dikkate çekerek böyle bir hükümet kurmayı yetkili organlarında görüşeceklerini duyurdu.

Bu açıklamalar ışığında UBP-HP hükümetinin kurulmasının sorunsuz bir şekilde gerçekleşeceği söylenebilir mi?

Bu koalisyonun sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini bekleyenler olduğu gibi, böyle bir koalisyonun kurulması için en temelde iki koşulun yerine gelmesinin gerekeceğini savunanlar da var:

1’nci koşul : Kudret Özersay’ın UBP-HP ortak adayı olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılması…

2’nci koşul : Türkiye yardımlarının kamu harcamalarının sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlayacak bir protokolün imzalanması…

Bu iki koşulu esas alanlar olduğu gibi Özersay’ın “ortak adaylığı” koşul olarak ileri sürmeyeceğini ve yeni hükümetin başarılı olması halinde ortak aday çıkmak için çalışacağını belirtenler de var. Bu durumda “başarılı bir hükümet” modeli ortaya çıkarmak için tek koşulun Türkiye’den mali yardım alınmasının kesinleştirilmesi olduğu üzerinde duruluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here