Başbakan Tufan Erhürman, Demokrat Parti Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın bakanlıktan istifa etmesine karşın Halkın Partisi meclisinin hükümetten çekilme kararı alması üzerine hükümetinin istifasını yarın Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunacağını duyurdu.

Başbakan Tufan Erhürman’ın açıklaması şöyle:

“Az önce yapılan açıklamaların hemen ardından Sayın Cumhurbaşkanı ile görüştüm. Ülkemizin bir an önce yönetsel istikrara kavuşmaya ihtiyaç duyduğu bu dönemde yeni hükümetin kurulmasına ilişkin çalışmaların gecikmeden başlamasının sağlanması amacıyla yarın sabah saat 10:00’da istifamı Sayın Cumhurbaşkanı’na sunacağım. Görev süremiz içerisinde birlikte çalıştığım bakan arkadaşlarıma, kıymetli bürokratlarımıza, milletvekillerimize, destek veren, katkı koyan, eleştiri yapan herkese teşekkür ederim. Halkımıza sevgi ve saygılarımı sunar, yeni dönemin ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim.”

7 Ocak 2018 erken genel seçimlerinin ardından kurulan Erhürman hükümeti, 2 Şubat 2018’de göreve başlamış ve 16 Şubat’ta güvenoyu almıştı.

Halkın Partisi Parti Meclisi toplantısının 8 Mayıs 2019 tarihli toplantısından sonra hükümetten çekilme kararını açıklayan parti başkanı Özersay, Parti Meclisi’nde oylama yapıldığını, 55 evet, 4 hayır oyu ile hükümette kalmama kararı aldıklarını söyledi.

Özersay, “Muhalefette mi kalacağız hükümet görüşmesi mi yapacağız, buna parti meclisi karar verecek” dedi.

Özersay, basın toplantısında 15 aylık hükümetle ilgili değerlendirme yaptı, hükümetten çekilme sebepleri arasında Maliye Bakanlığı’nın arazi kiralamalarını ve “güven bunalımını” gösterdi.

DP Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise HP meclisi toplantısının başlamasının hemen öncesinde istifasını Başbakan Erhürman’a sunmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here