Delivery of the Chamber judgment in the case of A.M. v. France

Rumca Alithia gazetesi, “AİHM’de Üç Dava Daha-Taşınmaz Mal Komisyonu Etkisiz” başlıklı haberinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan ve 1974 öncesinde Rumlara ait olan mallarla ilgili yapılan 3 başvuru konusunda Rum Yönetimi ve Türkiye’yi bilgilendirdiğini yazdı.Üç başvurunun ortak özelliğinin, “etkisiz ve uzun süreç” öngörmesinden dolayı KKTC’deki Taşınmaz Mal Komisyonu’na ilişkin şikayet içermeleri olduğunu yazan gazete, başvurusu yapılan davalar hakkında da bilgi verdi.

Gazete, 3 dosyanın, “2017’den beridir askıda olan taşınmaz mal tazminatına ilişkin Türkiye aleyhine Kiriakidi davası;  Kapalı Maraş’ta bulunan ve EVKAF’ın söz sahibi olmak istediği taşınmaz malla ilgili K.V.Mediterannean Toyrs Limited’in başvurusu; 2012’de Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurulan Timbu’da (Kırklar) bulunan taşınmaz malın kullanım kaybı ve tazminatı talebiyle ilgili Theodora Panagi ve Evdoksia Siartu başvurusu” olduğunu yazdı.

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun çalışmasını engelleyen sorunlar hukukçular tarafından da sıklıkla dile getiriliyor.

Habere göre, Kiriakidi, taşınmaz malının tazminatı için 2011’de KKTC’deki Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuruda bulundu. Taşınmaz Mal Komisyonu’nun Şubat 2017’de başvuru sahibiyle 438 bin 360 sterlin tazminat verilmesi konusunda dostane anlaşmaya vardığını ancak bu tazminat ödenmediğinden AİHM’e başvuruda bulundu.

K.V.Mediterranean Tours Limited’in ise kapalı Maraş’taki taşınmaz mal sahibi birşirket olduğunu yazan gazete, söz konusu şirketin 2010 yılında malının iadesi ve kullanım kaybına ilişkin tazminat talebiyle Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurduğunu ancak konunun incelenmesinin, söz konusu taşınmazın EVKAF tarafından idare edilen “Abdullah Paşa Vakfı” adına kayıtlı olduğunun ileri sürülmesiyle birçok kez kesildiği belirtiliyor.

Gazete, Kıbrıs ve İngiliz vatandaşları olan Theodora Panagi ve Evdoksia Siartu’nun ise, annelerinden miras kalan taşınmaz malın kullanım kaybına ilişkin tazminat talebiyle Eylül 2012’de Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurduklarını belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here