Emekli Büyükelçi Çeviköz, “Şu ara Türkiye’nin önündeki en önemli dış politika tıkanıklığının Türkiye-ABD arasındaki durum olduğunu düşünüyoruz. Türkiye ile ABD arasında bir yandan Türkiye’nin Rusya’dan almayı planladığı S-400 füzeleri ile ilgili bir sıkıntı ve buna bağlı olarak ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması olasılığı ve F35 savaş uçakları projesinden Türkiye’yi dışlaması gibi bir durum söz konusu” değerlendirmesinde bulundu.

Çeviköz, “Biz CHP olarak Türkiye’nin güvenliğinin en önemli unsurlarından birinin Suriye’nin barış, huzur ve istikrarı olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla Suriye toprakları üzerinde bu istikrar huzur ve barışın kurulmasının en önemli aktörünün Şam’daki Suriye hükümeti olduğunu düşünüyoruz. Herhangi bir şekilde Suriye toprakları üzerinde kurulması öngörülen bir güvenli bölgenin de aslında Suriye’nin güvenliği açısından Suriye hükümetinin sorumluluğunda olması gerektiğini, Türkiye’nin güvenliğini ancak bu şekilde Suriye’nin de garanti edebileceğini düşünüyoruz” dedi.

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin bütüncül olarak ele alınması gerektiğine işaret eden Çeviköz, “Türkiye’nin ABD ile ticari ilişkilerinin artması ve ticaret hacminin 75 milyar dolara çıkarılması öngörülürken bir yandan da ABD’nin Türkiye’ye yaptırımlar uygulaması ihtimali… Bu riskin olması, birbiriyle çelişen durum arz ediyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here