BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’nin temaslarını değerlendirmek üzere toplanan Rum Ulusal Konseyi’nin çalışmalarından sonra Rum parti başkanları tarafından yapılan açıklamalar, müzakerelerin başlamasının “ortak hedef” olarak belirlendiğini ortaya koydu. Parti liderleri müzakerelerin başlamasının Türkiye’nin doğal gaz arama faaliyetlerini sonlandıracağını düşünürken DİSİ lideri Neofitu, referans koşullarının belirlenmesini “tek yol ve milli hedef” olarak niteledi.

DİSİ’NİN TUTUMU

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in Lute ile yapılan görüşmeler ve ayrıca 9 Ağustos’ta KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile gerçekleştirilen görüşme hakkında bilgilendirme yapıldığını söyledi. Referans koşulları için ortak temel bulunduğunu belirten Neofitu, uzlaşma bulunması durumunda, nihai metnin New York’taki 3lü görüşmeden sonra açıklanacağına dikkat çekti. DİSİ’nin Anastasiadis’in müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik çabasını desteklemeye devam edeceğini dile getiren Neofitu, Türkiye’nin doğal gaz aramaları ve bunun müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik çabayı zorlaştırıp zorlaştırmadığına dair bir soruya “Geçmişte olduğu gibi… Müzakereler yapılırken atmosferi zehirleyen eylemlerin yapılmıyordu” diye yanıt verdi.

AKEL’İN AÇIKLAMASI

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise, Ulusal Konsey toplantısının ardından yaptığı açıklamada, iki lidere kritik anları farketmeleri ve müzakerelere yeniden başlamaları için çağrı yaptı. Kiprianu, müzakereler olmadan aşamalı olarak taksime gidildiğini ifade ederek, referans koşullarıyla ilgili olarak, anlaşmazlık bulunmadığını söyledi.

Müzakereler yapılırken Türkiye’nin doğal gaz aramalarının devam etmesinin çelişkili olacağını ifade eden Kiprianu, müzakerlerin başlaması için koşulların oluşturulması durumunda, Türkiye’nin nasıl davranacağını “iki kez hatta üç kez düşüneceğini” dile getirdi.

PAPADOPULOS TEMKİNLİ

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, partisinin müzakerlerin başlamasında yana olduğunu yeniden ifade etti ancak Guterres çerçevesinin Kıbrıs sorununun çözüm temeli olamayacağını sözlerine ekledi. Papadopulos, DİKO’nun referans koşullarını görmeyi beklediğini ve daha sonra açıklama yapacağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here