Maraş’ın eski sakinlerinin Belediye Başkanı olarak görevlendirdiği Kıbrıs Rum Meclisi Eski Başkanı Aleksis Galanos, Maraş konusundaki gelişmeler ile ilgili olarak KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ı suçladı. Rumca Kathimerini gazetesinde yer alan habere göre Galanos, Özersay’ın kendisiyle akşam yemeği yiyen Anastasiadis’I sırtından bıçakladığını belirtti ve Maraş konusunda eyleme geçerek Ada’daki yabancı misyonları bilgilendireceklerini ayrıca Rum Başkanlık Sarayı önünde bir eylem düzenleyeceklerini açıkladı. Galanos Cuma günü (bugün) Anastasiadis’e, Maraş konusunu daha fazla ağırdan almamasını talep edecekleri bir muhtıra sunacaklarını duyurdu ve kendisinden, Güvenlik Konseyi’nde BM Genel Sekreteri’nin derhal müdahil olması için girişim yapması isteneceğini açıkladı.

Galanos, “Özersay taksimci eylemlere ve kolonizasyona sürüklüyor. Böyle bir şey Kıbrıs sorununun çözüm çabalarını da iki toplum arasındaki iyi ortamı da torpiller” dedi.

ÖZERSAY’IN YANITI

Galanos’un açıklamalarına sosyal medya hesabı üzerinden yanıt veren KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dıişleri Bakanı Kudret Özersay ise “Önyargılı açıklamalar yapmaktan kaçınmalarını” tavsiye etti.

Özersay, “Sözde belediye başkanı Galanos’un şahsımı da hedef alan açıklamalarıyla ilgili olarak da bir çağrıda bulunmak istiyorum: Önyargılı açıklamalar yapmaktan kaçınsınlar. Biz yaptığımız açıklamayla kapalı Maraş’ın eski sakinlerinin mülkiyete dair haklarına halel gelmeyecek adımlar atacağımızı açıkça ortaya koyduk. Buranın eski sakinlerini paydaşlardan birisi olarak gördüğümüzü belirttik. Neyin ne olduğunu ortaya çıkaracak, verileri ve bugünkü durumu herkesin net şekilde anlamasına yardımcı olacak bir envanter çalışmasından çekinmelerine, bunun üzerinden insanları yanlış yönlendirmelerine hiç gerek yoktur. Bu statükonun değişmesini isteyen herkes bazı açılardan eski ezberlerin dışına çıkmak zorundadır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here