ABD Başkanı Donald Trump, başta Çin olmak üzere çeşitli ülkelerle sürdürdüğü “ticaret savaşlarında” en önemli silah olarak Amerikan Doları’nı kullanıyor. Başka ülkelerde rezerv para olarak da değerlendirilen Dolar faizi ile oynamak Amerika’ya çeşitli avantajlar sağlıyor. Örneğin Dolar faizi yükseldiği zaman para ABD’ye dönmeye başlıyor ve borçlu ülkeler ciddi zorluklar yaşıyorlar. Dolar faizini düşürmek ise döviz kurlarının daha düşük seviyede oluşmasına yol açarak ABD ürünlerinin rekabet gücünü artırıyor.

            ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün de FED’in faizleri düşürmesi çağrısı yineleyerek baskıyı bir kademe daha artırdı ve Çin gibi ülkeler ekonomilerini desteklerken FED Başkanı Powell’ın para politikası yönetiminde “kötü bir iş” çıkardığını söyledi. Trump, pek çok ülkenin parasını devalüe ederek rekabet avantajı yakalamaya çalıştığı bir ortamda, FED’in de faizleri düşürmesi gerektiğini yineledi 

            Bir tarafta FED’den Temmuz ayına yönelik 25 baz puan faiz indirim beklentisi %80 ihtimalle fiyatlanmaya başlarken Türkiye’deki İstanbul seçimleri ardından gözler, ABD – Türkiye ilişkileri ve bu bağlamda Osaka’da görüşecek Erdoğan – Trump zirvesine çevrilmiş durumda. G20 zirvesi kapsamında yapılacak görüşme öncesi piyasanın gelişmeleri her iki yönde de fiyatlama ve yeni pozisyon alma isteğinin oldukça azaldığı görülüyor. Bu bağlamda, USD/TRY kurunun, 5,83 seviyesi geçilmeden aşağı yönlü seyrin korunmaya devam edeceği öngörülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here