Adli tatilin yaklaşması nedeniyle BRT’de yayınlanan Birinci Boyut programına konuk olan Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, yolsuzluk dosyalarının sonuçlandırılmaması ile ilgili şikayetleri değerlendirdi ve bu dosyaların mahkemeye gönderilerek açık bir şekilde yargılamaya olanak verilmesi gerektiğini belirtti.

Şefik, Başsavcılık’ın yolsuzluklarla ilgili çalışmaları hakkında, “Başsavcılık ayrı, bağımsız bir kurumdur. Biz Başsavcılıkla çok iyi koşullarda birlikte çalışıyoruz. Adaletin gelmesi için birlikte hareket ederiz. Savcılık ceza davalarını Mahkemeye huzuruna getirir ve yargılaması da mahkemelerimizde olur. Bizim birlikte çalışmamızda herhangi bir sorun yaşamıyoruz” diye konuştu.

“Genellikle şikayet; soruşturmaların tamamlanmadığı, dosya olarak mahkeme huzuruna getirilmediği noktasındadır” diye konuşan Yüksek Mahkeme Başkanı, buna karşılık “mahkemeye gelip de yargılanmadıklarının söylenemeyeceğini” çünkü dosyaların mahkemelere intikal etmediğini belirtti. Şefik, “Mahkemelere her tür yolsuzluk dosyasının hazırlanması ve getirilmesi gerekir. Ve burda açık mahkemede yargılanması gerekir. O yargılamanın neticesinden sonra mahkemelerin doğru dürüst çalışır mıydı, çalışmaz mıydı; bu yargılamaları yapabilir miydi, yapamaz mıydı; tartışılır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here