Tekrar sayımların ardından iki aday arasında son açıklanan fark 13 bin 729 olmuş; İmamoğlu ve Yıldırım dışındaki adaylar ise 224 bin 37 oy almıştı. Bu rakam, İmamoğlu ve Yıldırım arasındaki oy farkının 16 katına denk geliyor.

1 – Saadet Partisi/Necdet Gökçınar (103 bin 364 oy)

İstanbul’da CHP ve AKP’nin ardından belediye başkanlığı seçiminde en çok oyu alan üçüncü parti olan Saadet, henüz seçime katılım konusunda resmi bir açıklama yapmasa da SP’nin adayı Necdet Gökçınar partide seçime katılma yönünde görüş oluştuğunu söyledi.

CHP heyeti DSP’yi ziyaret ederek seçim değerlendirmesi yaptı. DSP’nin seçime katılmayarak İmamoğlu’nu desteklemesi bekleniyor.

2 – Demokratik Sol Parti/Muammer Aydın (30 bin 884 oy)

İBB Başkanlığı seçiminde dördüncü sırada yer alan Demokratik Sol Parti de bir açıklama yapmadı.

Ancak partinin genel başkan yardımcısı ve İBB Başkanlığı adayı Muammer Aydın, Twitter hesabından “DSP, YSK eliyle yapılan hukuksuzluklar karşısında sessiz kalmayacak kendine düşeni ve gereğini yapacaktır” mesajını paylaştı.

3 – Bağımsız Türkiye Partisi/Selim Kotil (27 bin 87 oy)

BTP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul adayı Selim Kotil, Twitter hesabından yaptığı açıklamada 8 Mayıs’ta İstanbul İl Teşkilatı, 9 Mayıs’ta da genel merkezde yapacakları toplantıların ardından İBB seçimlerindeki tutumlarına karar vereceklerini söyledi.

4 – Demokrat Parti/Ersan Gökgöz (22 bin 268 oy)

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, YSK’nın İstanbul kararı hakkında “Bu defa da ülkemizde cüppeli darbe cereyan etmiştir” dedi, parti olarak kararı kınadıklarını açıkladı.

Ancak partinin 23 Haziran’daki seçime girip girmeyeceği konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

5 – Vatan Partisi/Mustafa İlker Yücel (15 bin 428 oy)

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, 23 Haziran’da yenilenecek seçime katılacaklarını açıkladı.

6 – Türkiye Komünist Partisi/Zehra Güner Karaoğlu (10 bin 349 oy)

Türkiye Komünist Partisi, YSK kararının ardından yaptığı açıklamada 31 Mart’taki adayları Zehra Güner Karaoğlu’nun yeni seçimde aday olmayacağını açıkladı.

7 – Emekçi Hareket Partisi/ Özge Akman (2 bin 430 oy)

31 Mart’ta seçime girme yeterliliği bulunmadığı için bağımsız aday göstererek seçime giren Özge Akman’ın yenilenen seçimde aday olmayacağı açıklandı.

8 – Çoğulcu Demokrasi Partisi/Doğan Duman (2 bin 23 oy)

Türkiye’de yaşayan Çerkeslerin kurduğu Çoğulcu Demokrasi Partisi İstanbul İl Başkanı Ahmet Antunok ise parti meclisinde konuyu görüştüklerini ve kesin olarak katılmaya karar verdiklerini söyledi.

9 – Türkiye Komünist Hareketi/Aysel Tekerek (1538 oy)

Türkiye Komünist Hareketi, YSK kararını 12 Eylül darbesine benzetti ve İstanbul’da yenilenecek seçimin parçası olmayacaklarını açıkladı.İ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here