R

Türkiye’nin Baf açıklarında başlattığı sondaj faaliyetleri, Kıbrıs Rum tarafının yoğun tepkilerine neden oluyor. Kıbrıs Rum medya kuruluşları, ilerleyen günlerde Kıbrıs Rum tarafının uygulamaya çalışacağı yaptırımlara odaklanmış görünüyor.

Rum tarafı Türkiye’nin petrol ve doğalgaz aramalarına katılan gemilerdeki mürettebat hakkında uluslararası yakalama kararı çıkarmak için harekete geçti. İlgili dosya hükümet tarafından Lefkoşa Kaza Mahkemesine ulaştırıldı. Buradan çıkan karar Kıbrıs Polis Teşkilatı ve Dışişleri aracılığı ile İnterpol’e ulaştırılacak. Yakalama kararı “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik alanlarında başka bir ülkeye ait yabancı gemilerin önceden izin almaksızın yasa dışı çalışma başlatmış olması” gerekçesine dayandırılıyor. Bu tez temelinde Rum tarafı özel vericiler vasıtası ile adaya yaklaşan gemilere zaman zaman ikazlarda bulunuyor.

Bu adımlara paralel olarak Kıbrıs’ın güneyini ziyaret eden Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı’nın üst düzey yetkilileri, bölgede alınacak olan güvenlik önlemlerini masaya yatırdılar.

Yunanistan’la eş güdüm içerisinde atılan adımların diplomatik boyutları da söz konusu. Bu adımların sorumluluğunu Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis bizzat üstlenmiş durumda. Hristodoulidis Türkiye’ye ait deniz unsurlarının Kıbrıs açıklarında başlattıkları yeni çalışmalarla beraber dış başkentler ile yoğun diplomatik temaslar başlattı.

Son bilgiler Kıbrıs Rum tarafının ilk etapta Yunanistan’ın yanı sıra, İsrail, Mısır ve Fransa ile ada etrafındaki gelişmeleri ayrıntılı olarak masaya yatırmış olduğunu gösteriyor. Bu temaslardan istediği sonuçları elde eden Kıbrıs Rum tarafı söz konusu ülkelerin diplomatları aracılığı ile Ankara’ya ikaz mesajları gönderdi.

Başlatmış olduğu yeni diplomatik trafik çerçevesinde Kıbrıs Rum tarafı Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesine büyük önem atfediyor. Lefkoşa Rusya’nın, ABD’nin, Fransa’nın, Çin’in ve İngiltere’nin nabzını ayrı ayrı yokluyor. Brexit süreci ile başı dertte olan İngiltere dışında, diğer dört ülke şu ana dek Lefkoşa’nın diplomatik destek çağrısına olumlu cevap verdi. Rusya, ABD ve Fransa yayınladıkları mesaj ve bildirilerle Türkiye’den bölgede gerginliği arttırıcı adımlardan kaçınmasını talep etti. Çin ise Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bu ülke ile gerçekleştirmiş son temaslarında Lefkoşa’ya sıcak mesajlar gönderdi.

Rum tarafının diplomatik adımların önemli bir ayağını da Avrupa Birliği oluşturuyor. Rum diplomatlar AB üyesi ülkelerin diplomatik servislerinin kapılarını çalarken, Rum tezlerini dillendiriyor ve diplomatik destek talebinde bulunuyor. Rum kaynaklar bu faaliyetlerin Türkiye’nin Batı ile yaşadığı sorunlar nedeniyle beklenilenden daha müspet sonuçlar verdiği görüşünü dillendiriyor.

Geçtiğimiz günlerde konu hakkında konuşan Anastasiadis ve kurmayları sert sözlerle Ankara’ya yüklenmişti. Rum tarafı ilgili söylemlerinde Kıbrıs Türk tarafını ekarte edip direkt olarak Türkiye’yi muhatap almayı seçiyor. Anastasiadis Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik çıkışında uluslararası hukuk-Kuran-ı Kerim ilişkilendirilmesinde bulunmuş ve bu adım adanın her iki yakasında ve dış basında tepkilere neden olmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here