Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İsrail’in Gazze saldırıları ile ilgili yazılı açıklamasında, “Gazze’deki Filistinli militanların gelişigüzel roket atışları acilen sonlandırılmalı. AB, İsrail’in güvenliğini güçlü bir şekilde desteklediğini tekrar vurguluyor.” ifadelerini kullandı. İsrail saldırıları ile kayıplarının sayısı 17’ye yükselen Filistinli Arapları görmezlikten gelen ve İsrail halkına başsağlığı dileyen Mogherini, roket atışlarının İsrail halkına “tarif edilemez” acılar yaşattığını ve şiddeti körüklediğini kaydetti. Mogherini’nin, açıklamasında İsrail’in hava saldırıları sonucu şehit olan ve yaralanan Filistinlilere değinmemesi dikkati çekti.

Gazze Şeridi’nde cuma günü keskin nişancı ateşiyle iki İsrail askerinin yaralanmasının ardından bölgede şiddet tırmanmıştı. İsrail tarafından sivil yerleşim bölgelerine düzenlenen hava saldırılarına karşılık Gazze’den roket atışları gerçekleştiriliyor.

Anastasiadis 11 Kasım 2015 tarihinde Amman’da Kral Abdullah ile baş başa gerçekleştirdiği görüşmede Krala, “Kıbrıs’ı Ürdün’ün Avrupa Birliği’ndeki elçisi olarak görebilirsiniz” demişti.

Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon gerginliği ile birlikte değerlendirildiği zaman, bölgedeki tüm gerginliklerin devletlerin iki karşıt cephede toplanmasına hizmet ettiği görülüyor. Daha önce Kasım-2015’te Ürdün’e gerçekleştirdiği ziyarette “Ürdün’ün AB’deki elçisi” olma sözü veren Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in benzer bir sözü İsrail’e de verip vermediği ve İsrail-AB ilişkilerinde kilit bir rol oynayıp oynamadığı mutlaka araştırılmalıdır. Böylece, Rum tarafının Kıbrıs’ın AB üyeliğini nasıl kullanmakta olduğu da görülmüş olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here