BAŞBAKAN’IN UMUDU KENDİMİZİ TÜRKİYE’YE ANLATMAK

Başbakan Erhürman, üniversitelerin ve turizmin Türkiye’de yeniden anlatılması gerektiğini kaydederek, “Bu iki sektördeki geliri artırabiliriz. Buralarda daha cevval olmalıyız” diye konuştu.

Başbakan Erhürman,  “Hep birlikte ellerimizi taşın altına koyacağız… Önce benden değil diğerinden başlayın’ denmeyecek. Bu memleketi bütün olarak değerlendireceğiz. Bunca yıllık sorunları ele ele vererek, bu niyetle hareket ederek aşabileceğimize inanıyorum. ‘Bizim halkımız tembel, bizim halkımız böyle, bizim halkımız şöyle’ değil.  Bu halkın çok daha büyük işleri yapabildiğini gösterdi. Kenetlenmek, inanmak ve inandırmak gerek. 1800’lerden beri derinden derine hissettiğimiz yok olma korkusunu ortadan kaldırmanın yegane yolu üretmektir. Biz bunu başaracağız, başaracağımızı da söyleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

KKTC’nin 2017’de 1 milyar 800 milyon dolar ihracat, 100 milyon dolar ithalat yaptığını kaydeden Başbakan,  ihracat açığının 750 milyon dolarlık eğitim, yaklaşık 960 milyon dolarlık turizm geliriyle kapatılabileceğini söyledi.

“KENDİMİZİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE DAHİ TANITAMIYORUZ”

Erhürman, “Biz kendimizi Türkiye Cumhuriyeti’ne dahi tanıtamıyoruz. KKTC’de 1 milyon turistten bahsediyoruz. Türkiye’nin nüfusu 82 milyon civarı. KKTC’yi Türkiye’de yeniden anlatmak durumundayız. Türkiye’de yine son günlerde bir algı yaratıldı. ‘KKTC’de üniversiteye gitmek çok da makbul değil’ diye.  Bu külliyen yanlıştır. Hepsi için söylemiyorum ama üniversitelerimizin düzeyi, aldıkları uluslararası puanlar ortada… Üniversitelerin, turizmin Türkiye’de yeniden anlatılması gerek. Bu iki sektördeki geliri aratılabiliriz. Buralarda daha cevval olmalıyız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here