İNSANLAR SOKAKLARDA: İSVEÇ AYRI BİR ALEM!

Avrupa'nın birçok ülkesinde koronavirüsten korunmak için tecrit ve gönüllü karantina uygulanırken İsveç’te hayat normale yakın seyrediyor. İnsanların yarısı evden çalışıyor; kafelerde yemek yiyor!

Uzun kış aylarından sonra havaların ısınmasıyla İsveç başkenti Stockholm’de halk, kafelerin, restoranların dışında oturuyor. Aileler Mariatorget Meydanı’nda dondurmalarını yiyor, gençler de kalabalık sokakların kaldırımlarında içkilerini yudumluyor. Şehrin bir diğer köşesinde ise gece kulüpleri açıktı. Ama Pazar gününden beri 50 kişiden fazla katılımlı etkinler yasaklanmış bulunuyor.

Ama İsveç’in ulaşım hatları normalden daha sessiz. Stockholm’ün toplu ulaşım şirketi SL geçen hafta metro ve tren hatlarındaki yolcu sayısının %50 oranında düştüğünü söyledi. Kamuoyu araştırmalarına göre Stockholm’de yaşayanların yarısına yakını evden çalışmaya başladı. Küresel iş bağlantılarını destekleyen devlet kaynaklı Stockholm Business Region şirketi, Stockholm’deki büyük şirketlerde ise evde çalışanların oranının en az %90 olduğunu belirtiyor. Şirketin CEO’su Staffan Ingvarsson, “Her şirketin bunu yapma imkanı vr ve yapıyorlar, işe de yarıyor” dedi.

Ingvarsson’un sözleri burada hükümetin de stratejisini özetliyor: Kişisel sorumluluk. Kamu sağlığı yetkilileri ve siyasetçiler, virüsün yayılmasını çok katı önlemlere ihtiyaç duyulmadan yavaşlatmayı umuyor. Katı kurallardan çok öneriler var. Çoğu da hasta olanların, yaşlıların evlerinde kalması, ellerin yıkanması ve çok gerekli olmayan seyahatlere çıkılmaması ve evden çalışılması yönünde.

YASAK YOK: Pek çok ülkede özellikle yaşlıların parklarda buluşması çok tehlikeli görülüp yasaklanırken halk parklarda buluşmaya devam ediyor.

İsveç’te şu ana kadar 3.500’e yakın koronavirüs vakası görüldü, Covid-19’dan ölenlerin sayısı da 105. Geçen hafta sonu televizyondan halka seslenen İsveç Başbakanı Stefan Löfven “Biz yetişkinler, yetişkin gibi davranmalıyız. Panik veya dedikodu yaymamalıyız. Hiç kimse bu kriz karşısında yalnız değil, her bir kişinin ağır sorumlulukları var” dedi. Novus adlı anket şirketinin araştırmasına göre İsveçlilerin büyük çoğunluğu Başbakan Löfven’in konuşmasını dinledi ve haklı buldu.

İsveçliler dışarıda vakit geçirmeyi de çok seven bir halk. Yetkililer, halkı evlerine kapatmanın İsveçlilerin fiziksel ve ruh sağlıklarına olumsuz etki yapacağı gerekçesiyle de katı kurallardan kaçınıyor. Stockholm Ticaret Odası CEO’su Andreas Hatzigeorgiou, “Salgının sağlığa etkilerini en aza indirmeye çalışırken, sağlık krizinin yaratacağı ekonomik etkileri de azaltmanın yollarını bulmalıyız” diyor: “Burada iş dünyası, İsveç hükümetinin virüse karşı tutumunu birçok ülkeye kıyasla çok daha makul buluyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here