Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, br süreden beri beklenen açılımını yaptı ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa ettiğini Başbakan’a bildirdiğini duyurdu. Denktaş’ın açıklaması, Halkın Partisi meclisinin hükümetin durumunu görüşmek için toplandığı sırada geldi.

Bir süreden beri gerek Türkiye ile ilişkileri gerekse kendi yetkisi dahilinde yaptığı arazi kiralama işlemleri ile tartışmalı hale gelen ve hükümetin “zayıf karnı” olarak görülen Serdar Denktaş’ın istifası hükümetin devamını sağlamaya dönük bir girişim olarak görülüyor. Denktaş, hükümetteki görevinden ayrıldığı halde hükümete desteğinin süreceğini duyurarak bu yorumları doğruluyor.

Serdar Denktaş’ın istifasının Başbakan Erhürman tarafından kabul edildiği öğrenilirken Maliye Bakanlığı’nın nasıl doldurulacağı veya hükümette ne gibi değişiklikler olacağı henüz netleşmedi. Kulislerde, Maliye Bakanlığı’na CTP’li birinin atanmasına karşılık Sağlık Bakanlığı’nın DP’ye devredilmesi veya Maliye Bakanlığı’na Halkın Partisi’nin göstereceği birinin atanması karşılığında İçişleri Bakanlığı’nın DP’ye aktarılması formullerinin gündeme gelmesi olasılıklarından söz ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here