EKONOMİK YAPI YENİDEN DEĞERLENDİRİLEBİLİR

Albank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyesi Dr. Karavelioğlu, pandemi sürecinde özellikle özel sektörün yaşadığı ekonomik darboğaza bankların kayıtsız kalamayacağını söyleyerek, tekrar masaya oturulup şartların düzenlenebileceğini kaydetti

0

Elif ŞEN ÇATAL

 Albank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ahmet M. Karavelioğlu, KKTC’de Coronavirüs (COVİD 19) salgınıyla birlikte hükümetin sağlıkla ilgili alınacak tedbirlere öncelik verdiğini, ardından ekonomiyle ilgili çalışmalar için adım attığını belirtti. Önce sağlık için atılan adımların doğru olduğunu ifade eden Dr. Karavelioğlu, ülkedeki yaşanan aksamaların bir günde oluşmadığını yıllardır süre gelen bir birikimin sonucu olduğunu ifade etti.

Ülke ekonomisini ayakta tutan en önemli sektörlerin başında turizm ve eğitim geldiğini ifade eden Karavelioğlu, pandemi sürecinde turizm sektörünün ciddi hasar gördüğünü, eğitim sektöründe ise öğrenci gelişinin durması nedeniyle ülkede ciddi bir katma değer kaybı yaşandığını ifade etti.

Alınan önlemler çerçevesinde sınır kapılarının da kapalı olmasının perakende sektöründe gelir kaybına neden olduğunu anlatan Karavelioğlu, normalleşme sürecinin başlamasıyla perakende sektöründeki daralmanın yavaş yavaş normale döneceğinin öngörüldüğünü kaydetti.

“OLUMSUZLUKLARIN FİNANS SEKTÖRÜ DE FARKINDA”

Ötelenen kredilerin Temmuz ayı itibariyle yeniden ödenmeye başlayacak olmasının özellikle özel sektör için büyük kaygı uyandırmasını değerlendiren Karavelioğlu, “İçinde bulunduğumuz ülkenin şartlarının, pandemi sürecinde yaşanan ekonomik zorlukların bizler de finans sektörü olarak farkındayız. İçinden geçtiğimiz süreçte, yeni koşullara göre ihtiyaç duyan müşterilerle yeninden masaya oturulması ve ödeme planlarının onlara uygun hale getirilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Kişi ya da kurumların, süreçten kaynaklı ödeme zorluğu yaşaması durumunda Bankaların, Merkez Bankası, Bankalar Birliği ve gerekirse hükümetin yeni tedbir paketleri ve önlemler için adım atacağına vurgu yapan Karavelioğlu, kamu üzerinde gereksiz bir panik yaratılmasının doğru olmadığını kaydetti.

Dr. Karavelioğlu, ülkemizde COVİD 19 önlemleri çerçevesinde alınan kararlardan birinin Mart ayı banka taksitlerinin 3 ay ötelenmesi olduğunu hatırlatarak, gelirin olmadığı belirsizliklerin yaşandığı bir dönemde ödemelerin mümkün olmayacağının bilinciyle hareket edildiğini dile getirdi. Önümüzdeki günlerde de günü gelen ödemelerle ilgili sektörlerin mali durumlarının değerlendirileceğini söyleyen Karavelioğu, “Ciro yapan sektörler var. Hala daha açılamayıp ciro yapamayan sektörler var. Ödeme zorluğu yaşayan, ciro yapamayan sektörlerle ilgili oturulup yeniden bir değerlendirme yapılacaktır. İhtiyaç duyulan zaman, bankalar tarafından verilecektir.” dedi.

“İŞ İNSANLARINA DA TEŞEKKÜR ETMEK GEREK”

Mart ayından günümüze kadarki süreci ekonomik, sosyal ve sağlık alanında başarılı geçen bir dönem olarak değerlendiren Karavelioğlu, zorlu bir dönemde polisiye olaylarda veya suç oranlarında artış olmamasında, iş insanlarının payının çok olduğunu belirtti. Karavelioğlu, bu süreçte iş insanlarına da teşekkür edilmesi gerektiğini ifade ederek, işverenin de çalışanlarına gerek ayni yardımlarla gerekse minimum giderlerini karşılayacak düzeyde bile olsa bir ödeme yaparak mağduriyetlerin giderilmesine katkı sağladıklarını aktardı. İş insanlarının çalışanlarına sahip çıktığını dile getiren Karavelioğlu, piyasanın yeniden canlanmasıyla çalışanların gelirlerinde de normale döneceğine inandığını belirtti.

“SİYASİLER OY KAYGISI YAŞIYOR”

Hükümet kanadında özel sektör çalışanlarına yapılan 1.500 TL ve 2.000 TL ödemelerin yetersiz bulunduğunu ve eleştirilere neden olduğunun altını çizen Karavelioğlu, yıllardır biriken aksaklıkların bir günde çözülmesini beklemenin ya da bu sorunların sadece pandemi sürecinde ortaya çıktığını düşünmenin yanlış olduğunu ifade etti. Yaşanan sürecin, özel sektörün durması halinde devletinde duracağını gösterdiğini belirten Karavelioğlu, siyasilerin önümüzdeki günlerde gerçekleşecek seçimler nedeniyle oy kaygısıyla hareket ettiğini savundu. Karavelioğlu, “Memurdan gelecek ciddi bir oy potansiyeli var. Seçim kaygısıyla, memurlardan kesilen maaş ödemelerinin tamamlanması için hükümet yetkililerinin hemen harekete geçmesi bunu gösteriyor. Üzerinde durulması gereken konu özel sektörün güçlendirilmesidir. Bu zorlu süreçte çalışanlarına sahip çıkma duruşunu gösteren iş insanlarının önünü açacak reformların yapılmasına odaklanmak gerekmektedir.  

“SİYASİ YAPIYA CİDDİ BİR NEŞTER VURULMASI GEREKİR”

Dr. Karavelioğlu, özel sektördeki aksamanın devletin de mali yapısına zarar vereceğinin bilinmesi gerektiğini, salgının bunu gösterdiğini dile getirerek, bu bilincin oluşmasının önemine işaret etti. Dr. Karavelioğlu, kara sınır kapılarının açılması ve uçuşların başlaması ile birlikte yeni vakalarla karşılaşılması durumunda alınması gereken önlemlerin farkında olunması gerektiğini belirtti.  Bu durumda ekonominin çarklarının dönmesinin önemli olduğunu ve kapanma olmadan toplumun bu virüsle yaşamaya alışmasının önemine dikkat çeken Karavelioğlu, devlet mekanizmasında yaşanan problemlerin yıllardır süregelen bir birikim olduğunu vurguladı. Dr. Karavelioğlu, bu yapıya neşter vurmanın ise ciddi bir siyasi bedel ödemeyi de beraberinde getirdiğini kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here