MECLİS’İN TATİLE GİRMESİNE TEPKİLER

Halkın Meclis’e en çok ihtiyaç duyduğu dönemde Meclis’in tatile girmesi tepki alıyor..

0

GÜRCAFER

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, halkın Meclis’e en çok ihtiyaç duyduğu dönemde Meclis’in tatile girmesinin halkla alay etmek olduğunu vurguladı.

Olağan dışı bir dönem yaşandığını kaydeden Gürcafer, ülkede yasama ve denetim faaliyetlerinin devam etmesinin önemine vurgu yaptı.

Meclis’in tatil edilmedinde hem iktidar hem de muhalefeti sorumlu tutan Gürcafer, “Siz tatil yaparken ekonomi dibe vurabilir, on binlerce insanımız işsiz kalabilir… Tatilden sonra çözeriz mi diyeceksiniz?” diye sordu.

Vekilleri ‘mevzuatın arkasına saklanmakla suçlayan Gürcafer, “Her krizde aynı mazaretle karşılaşıyoruz. Mevzuat… Peki, mevzuatı değiştirmemeniz için sizi tutan mı var? Hem iktidar hem muhalefet bu konuda aynı fikirdeyse ve yine de olmuyorsa samimi değilsiniz demektir” dedi.

TURGAY DENİZ

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO)Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Deniz,  milletvekillerine, Cumhuriyet Meclisi’nin yaz aylarında çalışması için gerekli kararları alma çağrısında bulundu. 

Yazılı açıklama yapan Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO)Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Deniz, Kıbrıs Türk halkının, bütün kurumları ile birlikte Covid-19 salgını ile mücadele ettiğini, salgının etkisi ile oluşan ekonomik sorunların öneminin giderek arttığını belirterek, “Gündemde böyle bir mücadele varken, KKTC Meclisi’nin alışılmış bir şekilde tatile girmesinin gündeme gelmesi, tarafımızdan büyük bir üzüntü ile karşılanmıştır.” ifadelerini kullandı.
Deniz, Kıbrıs Türk halkı salgın ile mücadele ederken Meclisi’nin hükümet tarafından kabul edilen yasa gücündeki kararnameleri zamanında görüşmek; hükümet uygulamaları ile ilgili denetimleri sürdürmek ve yıllardan beri gündeminde beklemekte olan yasa tasarı ve önerilerini değerlendirmek üzere çalışmalarını devam ettirmesinin gereklilik, aynı zamanda “moral bir zorunluluk” olduğunu kaydetti. 
“Halkımız, salgın ve salgının ekonomik etkileri ile ilgili ciddi bir mücadele içindeyken Meclisimizin tatilde olması kabul edilebilir bir durum olmayacaktır.” ifadelerini kullanan Deniz, oda olarak tüm milletvekillerini halkın mücadelesine sahip çıkarak, halkın fedakarlıklarına katkıda bulunmaya hazır olduklarını göstermeye ve Meclisin yaz aylarında çalışması için gerekli kararları almaya çağırdı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here