TV2020’de Funda Bedir’in sorularını yanıtlayan güzellik uzmanı Dr. Yeşim Üstün Aksoy, yaz aylarında cildimizi korumanın sırlarını açıkladı. “Güneşlenmek bronzlaşmak istiyoruz ama bronzlaşırken de kendimizi tehlikeye atmamamız gerekiyor. Bilinçli bir şekilde de bronzlaşabiliriz” diye konuşan Dr. Aksoy, şunları söyledi:

“Güneşlenirken yüksek faktörlü ürünlere yönelmemiz gerekir. 30 faktör ‘Akdeniz Tipi’ için yeterlidir. Faktör arttıkça kimyasal derecesi de artıyor. 50 faktörü çok hassas, açık tenli ciltlerde ve bebeklerde öneriyoruz. Bebek yağı,  kakao yağı, havuç yağlarını bilinçsizce kullananlar var. Bunlar cildi bir anda bronzlaştırıyor ama çok zararlı; hiçbir koruyucu etkisi yoktur. Yavaş yavaş ama sağlıklı bronzlaşalım.”

“Sadece yaz aylarında değil güneş kreminin, kış aylarında da kullanılmasını öneriyorum. Soğuk hava, klimalar, kaloriferler de cildimizi etkiliyor.”

“Günde en az 8 bardak su içmemiz gerekiyor. Cildimiz için de önemli, vücudumuz için de önemlidir. Yaşımız ilerledikçe su oranımız azalır ve cildimiz kurumaya başlar. Kuruyunca da kırışıklıklar ortaya çıkıyor, cilt elastikiyetini kaybediyor, sarkmalar meydana geliyor. Bir de sıcak hava buna eklendiğinde su içmek kaçınılmaz oluyor. Su için! İçemiyorsak bile kendimizi zorlamalıyız.”

“Alkol ve kafeinden uzak durmamız gerekiyor. Çünkü vücuttan su kaybedilmesine sebebiyet vermektedir. Yine kırışmalar meydana geliyor. Kılcal damarlar genişliyor, çatlamalar meydana geliyor, sıcak hava ile birleşince ciltte kızarmış bir görüntü meydana gelebiliyor. Bir şey olmaz demeyelim. Bunlara özen gösterelim. Kararınca tüketelim.”

“Yapılan araştırmalar göre kafeinin cildin beslenmesini de bozduğu ortaya çıkmıştır. Cildimizi iyi beslememiz gerekiyor. Yaz aylarında cildimizin neme ihtiyacı var. Kuru bir cilde sahipsek; cildimizin parlaklığını ve canlılığını yerine getirmek için daha da nem ihtiva eden ürünler kullanmamız gerekiyor.”

“Şekerli, rafine gıdaları, kızartmalar, paketli gıdalardan uzak durmamız gerekiyor. Bu tür gıdalar cildin sıkılığını sağlayan bağ dokusuna zarar veriyor, cildi olumsuz şekilde etkiliyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here