ADAYA YERLEŞİP 3500 FİDAN DİKTİ

Eşini kaybettikten sonra memleketinde keşfettiği adaya yerleşip 3 bin 500 fidan diken Ziya Dede küçük adayı cennete çevirdi.

1Ziya Abay Eskişehir’de yıllardır antikacılık yapan ve 4 çocuk sahibi olan 80 yaşında bir dede.

21995 yılında bir trafik kazasında eşi Emine Abay’ı kaybetti. Bu olaydan sonra derinden sarsılan ve eşini unutamayan Ziya Dede, emekli olduktan sonra memleketi olan Tunceli’nin Pertek ilçesine bağlı Çakırtepe köyüne döndü.

3Çocukları da yanında değildi, çünkü hepsi iş hayatlarından dolayı farklı şehirlerdeydi ve Ziya Dede burada yalnız yaşıyordu.

4Bundan 14 yıl önce memleketine dönen Ziya Dede, Elazığ ile Tunceli’yi birbirine bağlayan Keban Baraj Gölü Havzasının ortasında yaklaşık 80 dönüm büyüklüğündeki bir tane bile ağaç olmayan bir adayı keşfetti.

5Ardından kendisine küçük bir tekne aldı ve adaya yerleşti. Adada ne bir elektrik, ne bir su, ne de bir yiyecek vardı. Fakat Ziya Dede, tek başına yaşamını sürdüğü 14 yıl boyunca fidanlar dikti, meyve ve sebzeler yetiştirdi, sulama havuzu yaptı.

6Ve 14 yıl sonunda tam olarak 3 bin 500 fidan dikerek bir doğa harikası yarattı. Eşini unutmak için bununla uğraştığını ve adanın kendisine huzur verdiğini söyleyen Ziya Dede, ölene kadar burada yaşamak istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here