Joshua Beckford yüksek işlevsel otizm teşhisi konan, dünyanın en zeki çocuğu!

Joshua henüz 10 aylıkken babası, klavyedeki harfleri ezberleyebildiğini keşfetti. Ardından babası Joshua’nın alfabeyi yazabildiğini ve çeşitli grafiklerdeki farklı renkleri gösterebildiğini keşfetti. 

Joshua 3 yaşına geldiğinde farklı bir dil öğrenip, akıcı bir şekilde Japonca konuşmaya başlamıştı bile. Beckford, “Dört yaşından beri babamın dizüstü bilgisayarını kullanıyorum ve o yaşlarda organları öğrendiğim bir vücut simülatörüne sahiptim” dedi.

Bu zamana kadar Oxford Üniversitesi’ne kabul edilen en genç öğrenci!

2011 yılında babası, Oxford Üniversitesi’nde 8-13 yaş arası çocuklara özgü bir programı keşfetti. Oğlunun başarabileceğine inandı ve program için öngörülen yaşın altında olmasına rağmen çocuğunu kabul edilme umuduyla Oxford’a yazdı.Başarısından dolayı Oxford Üniversitesi tarafından Beckford’a kayıt olma şansı verildi ve şimdiye kadar kabul edilen en genç (6 yaşında) öğrenci oldu. Felsefe ve tarih dersleri aldı ve her ikisini de ayrı ayrı geçmeyi başardı.

Joshua şimdi 12 yaşında, akranlarıyla üçüncü sınıfa gidemiyor çünkü zaten 2 yaşına gelmeden üçüncü sınıf eğitimini tamamlamıştı. Hayali beyin cerrahı olmak, şu an akademide ilerliyor ve evde eğitim görüyor. Joshua önümüzdeki iki yıl içinde doktor olma hedefine ulaşmayı planlıyor. Akademik çalışmalarının yanında, Mısır tarihi hakkında oldukça meraklı genç dâhi, bir çocuk kitabı üzerinde çalışıyor.

“Ben dünyayı kurtarmak istiyorum. Dünyayı ve insanların fikirlerini değiştirmek istiyorum. Dünya ile ilgili doğru şeyleri yapmak için bazı şeyleri değiştirmek istiyorum.”

Akademik başarının yanı sıra Beckford, Ulusal Otizm Toplumu’nun Siyahi ve Azınlık kampanyasının yüzü olarak görev yapıyor. Yüksek işlevsel otizmli genç çocuk, azınlık gruplarının otizm desteği ve hizmetleri edinme girişimlerinde karşılaştıkları zorlukları vurgulamaya yardımcı oluyor.

Beckford, 2017 yılında, günümüz toplumundaki sorunları ele alan köklü toplulukların mükemmel başarılarını kutlayan Ulusal Çeşitlilik Ödülleri’nde Yaş için Olumlu Rol Modeli Ödülü’nü kazandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here