Analiz Özel – 1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramını kutladık. İş yerlerinin kapanması için yoğun bir çaba harcayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler sonunda amacına ulaşabildi mi belli değil. Kentlerde bile çok sayıda işyeri açıktı. Kaldı ki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevlilerinin sadece 157 işyerini denetleyebildiği ve sadece 30 kayıt dışı çalışan saptandığı resmen açıklandı. Bu kayıt dışı çalışanlardan kaçının eksik formaliteleri yakında yerine getireceği ve çalışmaya devam edeceği de ayrı bir konudur.

Ne olmuş oldu?

Böylece işçiler daha iyi çalışma koşullarına mı sahip oldular? Böylece işçilerin hayat seviyeleri artmış; çocuklarına sağladıkları eğitim olanakları iyileşmiş; çocukları ve kendilerinin sağlık koşulları gelişmiş mi oldu?

Bu ülkede en önemli sorun, çalışanların yaşam kalitesidir. Bu doğrudur. Bunu geliştirmenin yolu ise daha iyi kamusal sağlık ve eğitim hizmeti vermek ve ekonomik hayatın verimliliğini yükseltecek önlemleri alarak ücretlerin gelirler içindeki payını artırmaktır.

Gerisinin şovdan ibaret olduğunu 1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramı nedeni ile yaşadıklarımız da göstermiş olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here