Cyprus Mail’in haberine göre yenilikçi bir Kıbrıs Rum girişimci, “geleneksel hellim” yapımında koyun ve keçi sütü eksikliğiyle ilişkili sorunları çözmek için

Girişimci, Cyprus Mail’e Muflon sütü kullanma planının yalnızca eski Kıbrıslılar tarafından yapılan orijinal hellim formuna sadık kalmayı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda özel olarak korunan doğa bölgelerinde “muflon süt çiftlikleri” oluşturarak nesli tükenmekte olan türlerin korunmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Avrupa ve Asya’da piyasaya yeni sütler getirerek servetini kazanan, kendini tanımlayan çevreci Bambos Katsikas, “Muflondan alınan sütün binlerce yıl önce hellimde kullanılan orijinal madde olduğu söyleniyordu, bu nedenle teknik olarak PDO’nun kendisi şu anki haliyle gerçek dışı” diye konuştu.

Katsikas, Baf bölgesinde “Muflonaların kendilerini en çok kendini evinde hissettiği” bir dizi doğa alanı oluşturulabileceğini ileri sürerek, “Bir çiftlikte olduklarını ve gerçekten vahşi doğada olmadıklarını bile bilmeyecekler” diye konuşuyor.

Gazete, Baf ormanında özgürce dolaşacak şekilde korunan Muflonların sayısının yıllar geçtikçe çok arttığını ve çiftliklerde yiyecek aramaya ve ekinleri yok etmeye başladıklarını da belirtiyor. Katsikas ise mouflon çiftlikleri oluşturarak bu sorunlardan bazılarının çözülebileceğine inanıyor. Katsikas ayrıca, “Çiftlikler ayrıca, muflon hakkında bilim adamlarının onları incelemeye gelebilecekleri veya çocukların onlar hakkında bilgi edinebilecekleri bir bilgi kaynağı olabilir” diye de ekliyor.

MouflonLife’ın bir sözcüsü ise Katsikas’ın yaklaşımı için “Saçma” nitelemesinde bulundu ve “Bu ‘girişimcinin’ bu muhteşem yaratıkları hapsetmesine ve onları sağmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Katsikas ise, Cyprus Mail’e her durumda bir fizibilite çalışması hazırlayacağını belirtti ve “Deneyerek kaybedecek bir şey yok” diye konuştu: “İşe yaramazsa, pazara daha fazla eşek sütü getirip bununla hellim yapma şansımız da var. Buna ‘Assoumi’ diyebiliriz. Kıbrıs eşeği de eşsizdir ve eski Kıbrıslı Türk lider Rauf Denktaş’ın bir keresinde tek gerçek Kıbrıslı’nın Kıbrıslı eşeği olduğunu söylemesini hatırlıyorum.”

Bilindiği gibi PDO tescili, hellim yapımında en az yüzde 51 koyun ve keçi sütü kullanılmasını emrediyor. PDO tarafından zorunlu kılınan formülünün, peynir endüstrisini arz sıkıntısına sokması ve bugün olduğu kadar çok hellim üretilememesinden korkuluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here