Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, ‘Kuzey Kıbrıs Turizm İşbirliği’ toplantısına katılmak üzere gittiği İstanbul’da ülke turizmini direkt olarak ilgilendiren konularda temaslarda bulunuyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Üstel, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY teknik müdürleri ve Anadolu Jet yetkilileri ile oldukça yararlı bir toplantı gerçekleştirdi.

Açıklamada Bakan Üstel’in görüşmede Türk Hava Yolları yetkililerine bir takım öneriler ve taleplerde bulunduğu belirtildi.

Uçak bilet fiyatlarında özellikle dövizden kaynaklanan artışlar yaşandığını dile getiren Üstel, Türkiye ile KKTC arasında uygulanan yaklaşık 260 TL tutarındaki havaalanı vergilerinin kaldırılması için talepte bulunurken, söz konusu vergilerin kaldırılması ile fiyatlarda bir düşüş yaşanacağını vurguladı.

Anadolu Jet’in düzenli olarak sefer düzenlediği İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Adana ve Antalya’ya daha fazla sefer konması yönünde talepte bulunan Üstel, farklı destinasyonlara da yeni uçuşların açılmasını istedi.

Açıklamaya göre Bakan Üstel’in taleplerini olumlu olarak değerlendiren THY yetkilileri ise mevcut seferlerde artırıma gidilmesi ve Hatay’a 8 Ağustos’ta uçuş başlatabileceklerini belirtti.

Bakan Üstel açıklamasında “Geçmiş yıllarda var olan Trabzon pazarına tekrardan uçuş konması yönünde THY yetkililerinden istekte bulunduk. Bu yıl uçak sıkıntısı yaşandığı için, yakın zamanda Trabzon’a sefer konulacağının sözünü aldık. Yaptığımız görüşmede Anadolu Jet’in 2 uçağı artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hizmet vermek için ayrıldı. Söz konusu 2 uçak Ercan’dan Türkiye’nin farklı iline düzenli seferler düzenleyecek. Özellikle İngiltere’den gelen THY uçakları ile ilgili olarak yolcuların uçaktan indirilmeden eskisi gibi KKTC’ye seyahat etmeleri yönünde talebimiz de oldu. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi konu ile ilgili teknik bir çalışma yapılması yönünde ekip arkadaşlarına talimat verdi” dedi…

THY ile yapılan toplantıda Türkiye’ye tek girişli turist vizesi alan yabancı turistlerin KKTC’ye gelip tekrardan Türkiye üzerinden seyahat edebilmelerinin mümkün olmadığını belirten Üstel, Türkiye’ye gelen turistlerin KKTC’yi de ziyaret ettikten sonra Türkiye tarafından tekrardan vize talep edilmemesi için çalışmalar başlattıklarını açıkladı…

Birçok yabancı turistin Türkiye’ye kadar gelmişken Kuzey Kıbrıs’ı da görmek istediğini belirten Üstel, turistlerin paket program çerçevesinde 4 gün Türkiye’de, 3 gün Kıbrıs’ta kalabilmeleri için Türk Hava Yolları ile işbirliği çalışması başlattıklarını belirtti.

Bakan Üstel’in THY yetkilileriyle görüşmesi sırasında bagaj taşıma hakkıyla ilgili de düzenleme gündeme geldi…

Üstel, “Mevcut sistemde Türk Hava Yolları’ndan satın alınan promosyon biletler için geçerli olan 15 kilo taşıma hakkının 20 kiloya çıkarılması için yaptığımız öneriyi de kabul eden THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, gerekli düzenlemenin yapılması için emir verdi” açıklaması yaptı…

Ülkede bir çok öğrencinin eğitim gördüğüne de değinen Üstel, Anadolu jet’e üye olup kaydını yaptıran tüm öğrencilerin ise yüzde 20 indirim hakkı kazanacağını müjdeledi.

Bakan Üstel, Türk Hava Yolları ile yapılan 2 saatlik toplantının oldukça yararlı geçtiğini de ifade ederek, görüşülen konular ile ilgili olarak ileriki günlerde de tekrardan bir araya geleceklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here