Bugünkü Rumca gazeteler Mitsotakis’in ziyaretinde Kıbrıs sorununun değerlendirildiğini duyurdu. Fileleftheros, gayrı resmi beşli zirvenin tehlikede olduğunu duyurdu.

Bugünkü Rumca gazeteler, ön sayfalarında Yunanistan Başbakanı Mitsotakis’in Güney Kıbrıs ziyaretine sayfalarında başlıca yeri verdiler. Gazeteler, bu ziyarette Kıbrıs sorununa ilişkin değerlendirmelerin ön plana çıktığını haber verirken, merkezi öneme sahip Filelefthos gazetesi, beşli zirvenin gerçekleşemesinin zor olacağını ileri sürdü.

Fileleftheros, manşetten verdiği haberde, “Gayri resmi görüşmeye zor giderler” başlığını kullanarak, Kıbrıs konusunda beşli zirve toplantısı yapılması olasılığının uzaklaştığına değiniyor. Haberin detaylarında, Güney Kıbrıs’ı ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Kiriyakos Mitsotakis’in, Rum Lider Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmede, Kıbrıs sorunu için New York’ta yapılması planlanan gayri resmi beşli zirvenin gerçekleştirilmesinin zor olduğunu ifade ettiği aktarılıyor. Gazete, Kıbrıs meselesiyle ilgili çabaların geleceği açısından dönüm noktasının 9 Ağustos’ta liderler arasında yapılacak görüşme olduğunu, ancak mevcut şartlar altında iki liderin görüşmesinden bir sonuç elde edilmesinin de zor olduğunu aktarıyor.

Haravgi Gazetesi, sürmanşetten aktardığı haberinde, “Mitsotakis’in Kıbrıs konusu odaklı temasları” başlığını kullanıyor ve Mitsotakis’in Rum Lider Nikos Anastasiadis ile yaptığı görüşmede, Anastasiadis ile Akıncı’nın 9 Ağustos’ta yapacakları başbaşa görüşme ile ilgili ihtiyatlı iyimserlikten söz ettiği aktarılıyor.  

Alithia, “Yeni bir karşılıklı anlayış çerçevesi isteniyor” başlığını çektiği manşet haberinde, Mitsotakis-Anastasiadis görüşmesinin gündeminde Anastasiadis’in Akıncı ile 9 Ağustos’ta yapacağı başbaşa görüşmenin yer aldığını aktarıyor. Haberin detaylarında, Yunanistan Başbakanı Mitsotakis’in, Yunanistan’ın dış politikasındaki birinci hedefin sözde Türk işgalini sonlandırmak olduğunu ifade ettiği, bu arada Güney Kıbrıs’ın sözde münhasır ekonomik bölgesinde gün geçtikçe artan sözde Türk tahrikleri karşısında iki ülkenin organize cevap ve tepki verme yöntemlerini de ele aldıkları aktarılıyor.

Politis gazetesi ise, Mitsotakis’in görüşmede Yunanistan’ın birinci hedefinin sözde Türk işgalini sonlandırmak olduğunu söylediği aktarılıyor. Haber, “Mitsotakis, çağa uymayan garantilerin olmadığı askersiz bir çözüm istiyor” spotuyla verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here