Kurultay süreci yaşayan Ulusal Birlik Partisi’nde bugün (30 Ağustos) toplanan parti meclisi, geçtiğimiz Cuma günü Cumhurbaşkanı Ersin Tatar huzurunda “mutabık kalınan” değişiklikleri oy çokluğu ile onayladı. Dört değişiklik önerisi tek tek oylanırken oylamaların üçü el kaldırmak, dördüncüsü ise ad okunarak yapıldı. Cuma günkü uzlaşı toplantısında katılan Faiz Sucuoğlu, Hasan Taçoy ve Zorlu Töre’nin özellikle ad okunarak yapılan oylamada “hayır” oyu kullanmaları ise dikkati çekti. Taçoy ve Töre, toplantı sonrasında eleştirel açıklamalar yaparken genel başkanlık yarışının favorisi gösterilen Faiz Sucuoğlu, toplantıda ve sonrasında konuşmamaya özen gösterdi.

İçişleri Bakanı Kutlu Evren’in toplantıya katılmaması, Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun ise “bu tür oylamalara karşı olduğunu” belirterek oy kullanmaması da dikkati çeken hususlar arasında gösteriliyor.

UBP Parti Meclisi, Cuma günü son şeklini alan tüzük değişikliklerini onaylayarak kurultayın birden fazla merkezde toplanmasına onay verirken adayların bu konuda farklı tutumlar ortaya koyması bundan sonraki süreçte olabilecekleri belirsizliğe itiyor. Başbakan Saner, Genel Sekreter Oğuzhan Hasipoğlu’nun tüzük kurultayını toplantıya çağıracağını açıklarken değişikliklere itiraz eden adayların hukuki bir süreç başlatıp başlatmayacakları merak ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here