Yeni Erenköy’deki karavan alanı ile ilgili sorularımızı yanıtlayan İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, bölgede başka alanlarda da sorunları olduğunu ve karavan sorununun ancak yasa ile çözülebileceğini söyledi. Bu konuda hazırlanan bir yasa tasarısının Meclis’te olduğuna ilişkin bilgi veren Toroslu, bu tasarının yasallaşmasına kadar sorunu sahilleri korumaya ilişkin mevzuatı kullanarak hafifletmeye çalıştıklarını belirtti.

KARAVANLAR: Karpaz Koruma Derneği de gelişigüzel konaklayan karavancılardan şikayet ediyor. Bu şekilde yerleşen karavanlar ile mücadele etmesi gereken belediyelerin kendilerinin izinsiz ve mezbeleye dönüşecek karavan alanları yaratmaları ise daha büyük sorunlara neden olabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde İskele Belediyesi sınırları içinde 32 karavanı kaldırdıklarını Yeni Erenköy’deki karavanları ise temizlik konusunda uyardıklarını belirten Toroslu, “Yeni Erenköy’deki karavan alanı hali arazi değildir. Bu nedenle kaymakamlık olarak müdahale edemiyoruz. Yaptığımız sahilleri koruma kuralları çerçevesinde gerekli uyarıları yapmaktır” dedi.

Kendisinin Avrupa ülkelerindeki bazı karavan alanlarını gözlemlemek fırsatı bulduğunu ve karavancıların Karpaz bölgesi ekonomisine önemli katkılarda bulunduklarını belirten Toroslu, “bu nedenle ilgili yasanın Meclis’ten en erken zamanda geçmesini ve sorunun köklü bir şekilde çözümlenmesini” beklediklerini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here