Sigal Samuel, yeni nesil habercilik sitesi Vox.com’da kaleme aldığı bir yazıyla “ne zaman rahat bir şekilde seyahat edebileceğinize” ilişkin sorulara ışık tutmaya çalıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Eski Genel Müdürü İrfan Önal, Sigal Samuel’in bu yazısının öne çıkan kısımlarını ve önemli noktalarını Türkçe’ye çevirip özetleyerek, medium.com sitesinde yayınladı.

https://www.turizmgunlugu.com/2021/01/28/ne-zaman-seyahat-edebiliriz/ adresinde yer alan yazıya göre, seyahat konusunda eski günlere 3 aşamada dönebileceğiz. Yazıda öne çıkan hususlar şöyle:

Koronavirüs’e karşı aşıların geliştirilmesiyle birlikte haklı olarak hepimizin içinde bir umut ışığı yandı. Hemen normal hayatımıza dönebilecek miyiz? Ya da ne zaman güvenli seyahat edebileceğiz?

2021’deki yaşamla ilgili gerçekçi beklentiler oluşturmanın en iyi yolu, onu üç aşamada düşünmektir.

Aşama 1: Siz ve yakın arkadaşlarınız veya aileniz aşı olduktan sonra güvenle yapabileceğiniz şeydir.

Aşama 2: Virüsün yeni salgınları kolayca tetikleyemeyeceği enfeksiyonlara karşı yeterli sayıda insanın korunduğu şehir veya eyaletiniz sürü bağışıklığına ulaştığında güvenle yapabileceğiniz şeydir.

Aşama 3: Uluslararası düzeyde sürü bağışıklığına ulaşıldığında yapabileceğiniz şeydir. 2021’de bu son aşamaya ulaşamama ihtimalimizin yüksek olduğunu unutmayın.

Pek çok şey, çok önemli bir açık sorunun cevabına bağlı olacaktır: Aşılar yalnızca semptomatik hastalığı önlemede mi yoksa enfeksiyon ve bulaşmayı önlemede de iyi mi?

Birkaç ay içinde bununla ilgili daha fazla veriye sahip olmalıyız. Şimdilik, aşılanmış kişiler bile, hastalığın en kötü etkilerinden kaçınsalar bile, yine de enfekte olabileceklerini ve virüsü geçirebileceklerini varsaymak zorundadır. Bu, aşılanmamış insanların yanında olduklarında maske takmaya ve sosyal mesafeli olmaya devam etmeleri gerektiği anlamına gelir.

Ama Aşama 1’e ulaştığınızda o mutlu günü hayal edelim. Siz ve en yakın beş arkadaşınızın aşı olduğunu varsayalım. Ormanda bir kulübe kiralayıp maskesiz ya da sosyal mesafe olmadan birlikte bir hafta sonu geçirebilir misiniz?

Cevap şudur: Bazı tedbirlerle birlikte evet.

Birincisi, aşılar anında işe yaramıyor. Tam etkinin devreye girmesi için ikinciyi olduktan sonra en az bir hafta beklemeniz gerekir. Aşının eşit şekilde çalışmayabileceği gerçeği de unutulmamalıdır. Bazı insanlar, vücutlarının bağışıklık tepkisi kadar başarılı olmasını engelleyen sağlık sorunları yaşayabilir.

Pfizer ve Moderna aşıları, denemelerde semptomatik hastalığı önlemede yüzde 95 etkinlik gösterdi. Ama yüzde 100 değiller. Hala aşılanmış arkadaşlarınızdan birinden virüsü kapma ve semptom geliştirme şansınız var.

Yani arkadaşlarınızla hafta sonu kaçamağı tamamen risksiz olmayacak.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Müdürü Anthony Fauci’ye göre, Amerikalılar nüfusun yüzde 75–85’i aşılanana kadar kamusal ortamlarda maskeleme ve sosyal mesafe koymaya devam etmelidir. Fauci, sonbahar ortasında geçilebilecek bu aşamada ABD’nin sürü bağışıklığına ulaşacağını tahmin ediyor.

Ulusal dokunulmazlığı bir kerede elde etmek yerine, ABD içindeki farklı bölgelerin farklı zamanlarda bağışıklık eşiğini geçtiğini görmemiz muhtemeldir.

Şehriniz veya eyaletiniz eşiği geçtiğini duyurduğunda 2. aşamada olacaksınız. Okullar ve sinema salonları gibi mekanlara güvenli bir şekilde geri dönebileceksiniz. Ama yine de uluslararası seyahat zamanı olmayacak. Bunun için dünyanın çeşitli ülkelerinin sürü bağışıklığına ulaştığı aşama 3’e kadar beklemeliyiz. Bunun ne kadar süreceği çeşitli faktörlere bağlı olacaktır: Ülkelerin, aşılara ne kadar hızlı erişebilecekleri, nüfuslarının ne kadarının aşıyı yaptırmaya istekli olduğu ve önümüzdeki aylarda aşının enfeksiyonu ve bulaşmayı ne kadar iyi önlediğiyle ilgili öğrendiklerimiz.

Şunu unutmayın: Sosyal mesafe ve maske kuralın ane kadar bağlı kalırsak, o aşamaları o kadar çabuk terk edebilir ve bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here