Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in önceki gün Trodos’taki başkanlık konutunda düzenlediği parti başkanları toplantısından, Türk tarafının ortak komite kurulması önerinin reddedilmesi kararı çıktı. Bu sonuç, 9 Ağustos Cuma günü, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya iletilmiş olacak.

Bugünkü Rumca gazeteler, Trodos toplantısının sonuçlarına geniş bir şekilde yer verirken, özellikle Akıncı’nın önerisi üzerinde durdular. Fileleftheros gazetesi, “Bilgilendirme, Birlikte İdare Yok – Anastasiadis’ten Doğal Gaz Konusunda Akıncı’ya Açılım – Enerji Konuları Da Görüşülecek” başlıkları altında verdiği haberinde, Anastasiadis-Akıncı görüşmesinde enerji konularının görüşülmesinin kaçınılmaz olduğu, konunun Rum Siyasi Parti Başkanları toplantısında geniş şekilde ele alındığını yazdı. Anastasiadis’in parti başkanlarına, “enerji kaynaklarının birlikte yönetilmesinin ve Akıncı’nın talep ettiği gibi ortak bir komite kurulmasının söz konusu olmadığı garantisini” verdiğini belirten gazete, Anastasiadis’in 9 Ağustos görüşmesine şu öneri ve tezlerle gideceğini savundu:

“1. Türkiye’nin MEB’teki talepleri sadece Kıbrıslı Rumların değil aynı zamanda Kıbrıslı Türklerin de aleyhinedir. Türkiye’nin istediği şey Kıbrıslı Türklerin haklarını korumak değil kendi taleplerini genişletmektir.

2. Gelirlerin paylaşımı ile enerji kaynaklarının ortak idaresi birbirleriyle ilişkilendirilmemelidir.

3. Kıbrıslı Türklerin gelişmelerden haberdar olmaları için bir komite kurulabilir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here