CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, bugün sosyal medyadaki iki paylaşımı ile Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın Kapalı Maraş ile ilgili çabalarına destek verirken, işbirlikleri için davranış zeminine dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

MARAŞ PAYLAŞIMI

Erhürman, bugün Facebook hesabı üzerinden paylaştığı mesajda Kapalı Maraş konusunun, çözüm sonrasına ertelenemeyecek ama kavga vesilesi de yapılamayacak bir konu olduğunu belirtti.

Erhürman’ın mesajı şöyle:

“Kapsamlı çözüme ulaşamadığımız koşullarda Maraş, ne çözüm sonrasına ertelenecek ne de uluslararası toplumla kavga vesilesi yapılacak bir konudur. Kapsamlı çözüme ulaşamadığımız koşullarda Maraş’ta, diyalog, çok yanlı diplomasi ve akıl yoluyla, hem kendi ayakları üzerinde duran bir ekonominin yaratılmasına hem de kapsamlı çözümün zorlanmasına hizmet edecek bir çözüm üretmek mümkündür. Enerjimizi bu çözümün üretilmesine harcamak gerekir.”

ZEMİN ELEŞTİRİSİ

Bu paylaşımdan yaklaşık altı saat sonra yeni bir mesaj yayınlayan CTP Genel Başkanı Erhürman, Kıbrıs Rum tarafını işbirliğine zorlamak için davranışların zeminine dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu. Erhürman, bu mesajında ise şunları belirtti:

“Kapsamlı çözüme ulaşamadığımız koşullarda Kıbrıs Rum tarafı ile turizm, yükseköğretim ve daha pek çok alanda işbirlikleri yapmamız son derece yararlıdır. Ancak unutulmamalıdır ki işbirliğini gerçekleştirmeniz için ya muhatabınızın da bunu istemesi (ki o zaman sorun yoktur) ya da işbirliği taleplerinizin uluslararası destek bulmasını sağlayacak, gerektiğinde muhatabınızın işbirliğinden kaçınmasını engelleyecek, böyle bir davranışın meşruiyetini ortadan kaldıracak, bir anlamda onu işbirliğine zorlayacak bir zemine sahip olmanız gerekir. Zemin o yüzden son derece önemlidir…”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here