Rumca Fileleftheros gazetesi, “eşitlik konusu mercek altında” başlığı ile yayınladığı bir haberde, Rum tarafında “siyasi eşitlik”, “egemen eşitlik” ve “zayıf federasyon” kavramlarının değerlendirildiği uzman toplantıları yapıldığını haber verdi. Gazetenin haberine göre, Rum uzmanlar, bu kavramlar üstünden yaptıkları değerlendirmeler sonrasında, “bugüne kadar Türkler tarafından sunulan çözüm önerilenin hiçbirinin, çalışabilir bir devlet sistemi yaratmayacağı” konusunda hemfikir oldular. Haber, Rum tarafının Beşli Konferans’ta esas olarak “çalışabilir devlet” kavramına dayanmaya ve “siyasi eşitlik” kavramını bu kavramla birlikte ele alma gayreti ortaya koyacağına ilişkin beklentileri doğruluyor.

ANALİZ YAPILIYOR

Fileleftheros, ilgili haberinde şunları belirtiyor:

“Siyasi ve egemen eşitlik ile ademi merkeziyetçi federasyon, Pazartesi gecesi (22 Şubat) bir araya gelen uzmanların ve müzakere ekibinin merceği altındaydı.

Uzmanlardan oluşan bir grup, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak şu anda tartışmaların merkezinde yer alan konulara ilişkin hazırlanan raporlarla zirve yapıyor. Mercek altında yer alan konular: Siyasi eşitlik, egemen eşitlik, ademi merkeziyetçi federasyon ve AB.

Edinilen bilgilere göre, toplantı sırasında yukarıda bahse konu bölümlerin her biri için analizler sunulurken, her bir kavramın ne anlama geldiğine ve ne kadar uygulanabilir olduğuna dair cevaplar verilmeye çalışıldı.

Uzmanlar tarafından özel ilgi gösterilen bölümlerden biri, Kıbrıs Rum tarafının ademi merkeziyetçi bir federasyon önerisi idi. Özellikle, ademi merkeziyetçi bir federasyon çatısı altında merkezi hükümetin ve iki devletin sorumluluklarının neler olacağının net bir şekilde tanımlanması için çalışmalar yapıldı.

Uzmanlar, aynı zamanda, benzer bir durumun, yani ademi merkeziyetçi bir federasyonun Avrupa Birliği’nin işleyişini nasıl etkileyeceği ve federal Kıbrıs’ın AB içinde nasıl çalışacağı ile ilgili çalışmalar da yaptı. Devletlerin sorumlulukları ve örneğin dış anlaşmaları nasıl ve hangi alanlarda sonuçlandıracakları da daha ayrıntılı analiz edildi.

Bu çalışmalara paralel olarak, Türk kesimi tarafından sunulan egemen eşitlik önerisinin analizine de özel vurgu yapıldı.

Edinilen bilgilere göre, yapılan hukuki ve siyasi analizler neticesinde bugüne kadar Türkler tarafından sunulan çözüm önerilenin hiçbirinin, çalışabilir bir devlet sistemi yaratmayacağı, bundan dolayı kabul edilebilir olmadığı sonucuna varıldı.”

NEOFİTU’YA TEPKİ VAR

Rum basın-yayın organları ayrıca, toprak ve askerlerin çekilmesi gibi kazançlar elde edebilmek için Kıbrıs Türk tarafına “siyasi eşitlik” verilmesi gerektiğini ileri süren DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu’nun çeşitli siyasi partilerin saldırısı altında olduğunu haber verdiler. Siyasi partiler tarafından gösterilen tepkiler üzerine basına yeniden açıklamalarda bulunan DİSİ Başkanı Averof Neofitu ise, “işgal askerlerinden kurtulmak” ile “mülkiyet ve toprak konularında kazanç sağlamak” için Kıbrıslı Türklere siyasi eşitlik verilmesi gerektiğini yineledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here