Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in Belarus’a yönelik yaptırımların kabulünün hızlandırılması çağrısı yaparken; Kıbrıs Rum yönetimi, benzer adımın önce Türkiye için atılmasını istedi. 

AFP’nin haberine göre, çarşamba günü yapılan bir toplantıda Kıbrıs Rum yönetimi, Minsk’e yaptırım uygulanmasına karşı olduğunu bildirdi ve Belarus’tan önce Doğu Akdeniz’deki krizde Ankara’ya karşı aynı politikanın hayata geçmesini istedi.

AB’de Belarus’a karşı yaptırım genişletme kararının hayata geçmesi için üyeler arasında oybirliği gerekiyor. Bu, Kıbrıs Rum yönetiminin AB’nin kararını bloke edebileceği anlamına geliyor.

Minsk yönetimine yönelik yaptırımların uygulanmasını hızlandırma çağrısı yapan Avrupa Konseyi Başkanı Michel, Twitter mesajında, “Belarus yetkilileri siyasi tutukluları serbest bırakmalı ve vatandaşlarının ifade ve toplanma özgürlüğü haklarını kullanmalarına izin vermelidir.” dedi.

BİLD: Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabaları daha önce de Rumların englelemeleri ile karşılaşan İsveç eski başbakanı ve Annan Planı döneminin dışişleri bakanı Carl Bild, Rumların tutumunu ‘şantaj’ olarak niteledi.

Rum tarafı ve Yunanistan, daha önce de Avrupa Birliği’nin bazı Doğu Avrupa devletlerini üyeliğe kabul edilmesini veto etme tehdidinde bulunmuş ve Kıbrıs’ın çözüm olmadan ve kendileri tarafından temsil edilecek şekilde AB üyesi olmasını sağlamıştı.

O dönemde çözüm müzakerelerinde önemli rol oynayan ve Türkiye-AB ilişkilerinin de gelişmesi için çaba harcayan zamanın İsveç Dıişleri Bakanı Cark Bild, Rum tarafının son kararı üzerine bugün saat 11:10’da yayınladığı Twitter mesajında, Rum tarafının tutumunu “şantaj” olarak niteledi ve bunu uzun zaman hatırlanacağını ve “uygun sonuçları olacağını” belirtti.

Bu arada, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis, Avrupa Komisyonu Başkanı Charles Michel ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile gerçekleştirdiği telekonferansta, Avrupa Birliği’ne söylemden eyleme geçmesi için çağrı yaptı. Anastasiadis, twitter’da paylaştığı mesajda, Türkiye’nin Kıbrıs’a ve genel olarak bölgeye yönelik yasa dışı eylemlerini sonlandırması için, istikrarlı ve somut kararlılık gerektiğini belirtti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here