Kıbrıslı Rum Lider Nicos Anastasiades ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis bugün (Çarşamba) yaptıkları ortak açıklamada, yarın (Perşembe) toplanacak olan Avrupa Birliği Konseyi toplantısının ortak sonuçlarının Borrell raporuyla uyumlu olması gerektiği konusunda anlaştıklarını duyurdular.

Anastasiades ve Mitsotakis, Kıbrıs Rum liderin Yunanistan’ın bağımsızlığının 200’ncü yıldönümü etkinliklerine katılmak için gittiği Atina’da bir araya gelmelerinin ardından yaptıkları açıklamada, AB-Türkiye ilişkilerinin de ana gündem maddelerinden birini oluşturduğu Avrupa Birliği Konseyi gündemi konusunda aralarında görüş yakınsaması olduğunu söylediler.

Anastasiades, AB Konseyi ortak sonuçların AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in raporuyla uyumlu olması gerektiğini söyledi ve “Ankara’nın, AB’ye ayak uydurmak istiyorsa, Akdeniz’de barışın hüküm sürmesi için Avrupa’nın şartlarını ve ilkelerini kabul etmesi gerektiğini yansıtacak bir uzlaşmaya varılacağına inanmak istiyorum” dedi.

Mitsotakis ise, “Yarınki zirvede Türkiye’ye karşı ikili bir yaklaşımda ısrar etmemiz gerektiği konusunda da anlaştık. Borrell raporunun içeriğini memnuniyetle karşılıyor ve sonuçların bu yönde ilerlemesi gerektiğini vurguluyoruz” şeklinde konuştu.

Bugünkü Rumca gazeteler ise, Avrupa Birliği Konseyi’nin yarınki zirve toplantısında benimsenecek 7 maddelik Ortak Açıklama taslağının, AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in sunduğu raporun dışında olması nedeniyle Rum yönetimi tarafından reddedildiğini ve değiştirilmesi için pazartesi akşamından beri yoğun bir perde gerisi faaliyet ve istişareler sürdürüldüğünü bildirildi.

Fileleftheros haberi, “Borrell Raporu Temelinde Açıklama… Lefkoşa Her Şeyin Türkiye’nin Kıbrıs Sorunundaki Tavrına Bağlı Olmasını İstiyor… Toplantı Öncesinde Anastasiadis-Miçotakis Koordinasyonu” başlığıklarıyla aktardı.

Habere göre Rum yönetimi, yarın akşam telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilecek zirve için çok net hedefler belirledi. Borrell’in raporunda kaydettiği gibi, her şeyin Türkiye’nin Kıbrıs sorunundaki tavrına bağlı olmasını istiyor, AB’nin de Yüksek Temsilci Borrell’in raporuna cevap vermesi gerektiğine inanıyor.

Borrell Pazartesi günü yayınlanan raporunda, AB-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmaması halinde son derece zorlu olmaya devam edeceğini belirtmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here