Cyprus Mail gazetesinin haberine göre, İngiltere’den yabancı seyahatle ilgili belirsizliğin devam etmesine rağmen, Güney Kıbrıs’taki otelciler önümüzdeki iki ay içinde kapılarını turistlere yeniden açmaya hazırlanıyor ve İngiltere’nin 17 Mayıs’tan sonra tatil amaçlı seyahatlere izin vermek için orijinal yol haritasına sadık kalacağını umuyor.

Güney Kıbrıs, İsrail ve İngiltere ile aşılanan kişilerin karantinaya ihtiyaç duymadan ülkeye girmesine izin veren anlaşmalar yaptı. Bu anlaşmalar, İsrail için 1 Nisan’da ve İngiltere için 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek.

Çeşitli haberlere göre, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Rusya’nın Sputnik V koronavirüs aşısını önümüzdeki iki ay içinde onaylayabileceği için, Kıbrıslı Rum yetkililer turizm açısından büyük bir pazar olan Rusya ile benzer bir anlaşma üzerinde de çalışıyorlar.

Mağusa Bölgesi Otelciler Derneği’nin (Pasyxe) Başkanı Doros Takkas, İngiltere’nin yabancı seyahate izin verme konusundaki suskunluğunun “Kıbrıs için işleri çok zorlaştırabileceğini” inandığını belirtti ve “İngiltere hükümetinin yurtdışı seyahat hakkında ne karar vereceğini sabırla bekliyoruz. Şahsen İngilizlerin Haziran ayı sonuna kadar yurtdışına tatile gidemeyeceklerine inanıyorum” dedi.

Takkas, 2021’in ilk altı ayının adanın turizm endüstrisi için son derece zor geçeceğini söyledi. “Başından beri, durumun bizim için yılın ikinci yarısında iyileşeceğini umuyoruz. Virüsün İngiltere ve Rusya gibi diğer ülkelerdeki durumu gibi elimizde olmayan bazı gelişmeler var” diye konuşan Takkas, “Bunu kontrol edemeyiz. Kontrol edebileceğimiz şey kendi durumumuzdur ve yurt dışından gelecekleri beklerken Kıbrıs’taki epidemiyolojik tablonun sabit kalmasını sağlamaktır” dedi.

Kıbrıs Turizm İşletmeleri Derneği (Stek) Genel Müdürü Chrisemily Psilogeni ise, Cyprus Mail’e verdiği demeçte, en acil konunun yabancı tatilcileri çekmek için turizm sektörü çalışanlarını aşılamak olduğunu söyledi. “İngiltere gibi dış pazarlar, olması gerektiği gibi güvenli olan ülkelere seyahat etmeyi tercih ediyor” diyen Psilogeni, “Bence hükümet, özellikle de İngilizlerin ekonomimiz için ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurarak otellerde çalışan insanları aşılamaya başlamanın ne kadar önemli olduğunun farkına varmalı. Şimdiye kadar düşüncelerimiz sağır kulaklara düştü, hükümetten resmi bir yanıt alamadık” şeklinde konuştu.

Pek çok zorluğa ve yaygın kuşkulara karşın, Güney Kıbrıs’taki çoğu otel bir an önce kapılarını yeniden açmaya hazırlanıyor. Pasyxe’nin Genel Müdürü Philokypros Roussounides Cyprus Mail’e “Aylardır hazırlandığımız için şu anda açılmaya hazırız” açıklamasını yaptı: “Şu anda sadece birkaç otelin gerçekten açık olduğu da doğru. Ancak benim anladığım kadarıyla önümüzdeki haftalarda daha fazlası yeniden açılacak. Çok sayıda otel, yeniden açılmadan önce adaya gerçek bir turist akışı görmeyi bekliyor.”

Roussounides, şu anda Kıbrıs’a yaz aylarında kaç yabancı turistin geleceğini tahmin etmenin zor olduğunu belirterek “şu an için herhangi bir projeksiyon yapmak imkansız. Her geçen gün işler değişiyor ve varsayımlar veya tahminler yapmak, yanıltıcı olabileceği için bizim için uygun değil” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here