PROF. SÖZEN: ÖNCEKİLERDEN ÇOK BÜYÜK FARKI YOK!

Seçimi kazanan Ersin Tatar’ın bugün yemin ederek göreve başlaması ile birlikte geride bıraktığımız Cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendiren Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sözen, “2020 seçimlerinin daha öncekilerden çok büyük farkı olmadığını” belirtti.

Prof. Sözen, “Şu anda gerek küresel düzlemde gerekse bölgesel düzlemde gördüğümüz, barışcıl diplomasinin giderek azaldığı ve askeri (güç gösterisi) diplomasinin yükseldiği bir akımdan geçiyoruz” diyerek seçimlerin yapıldığı uluslararası koşullara da dikkati çekti.

PROF. SÖZEN: DAÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Sözen, Tatar’ın seçilmesi ile birlikte Türkiye’nin ağırlığının Kuzey Kıbrıs’ta daha yoğun bir şekilde yaşanacağını belirtti.

Prof. Dr. Ahmet Sözen, Vekıbrıs için yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“2020 seçimlerinin daha önceki seçimlerden çok büyük farkı olduğunu düşünmüyorum. Türkiye’deki iktidarlar her dönemde Kuzey Kıbrıs’taki seçimlere farklı yöntemlerle müdahalede bulunmuşlar ve tercih ettikleri aday ve partilere farklı destekte bulunmuşlardı. Ancak 2020 seçiminde bu destek geçmişe göre çok daha aleni bir şekilde yapılmıştır. İş aslında Kıbrıs meselesi boyutundan çıkmış ve kişisel problem olmuştur. Şu and Türkiye’deki iktidar kendi sözünden çıkmayacak ve kendi politikalarını hiç bir şekilde eleştirmeyecek bir aday istemektedir.

Şu anda gerek küresel düzlemde gerekse bölgesel düzlemde gördüğümüz, barışcıl diplomasinin giderek azaldığı ve askeri (güç gösterisi) diplomasinin yükseldiği bir akımdan geçiyoruz. Doğu Akdeniz bölgesinde son aylarda yaşadığımız gelişmeler ve tansiyon yükselmeleri bunun en somut örneklerindendir. Böyle bir ortamda ve değişen güç dengelerinin gözle görüldüğü bu durumda Türkiye’deki iktidarın Kuzey Kıbrıs’ta bir milliyetçi/muhafazakar lider ve hükumeti tercih ettiği yadsınamaz. Girdiğimiz bu yeni dönemde Kuzey Kıbrıs’ta seçimi kazanan Ersin Tatar’la birlikte UBP ağırlıklı kurulacak bir milliyetçi/muhafazakar hükumetle Türkiye’nin ağırlığını Kuzey Kıbrıs’ta daha yoğun bir şekilde yaşayacağımızı düşünüyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here