PEYNİRİMİZ NEDEN PAHALI?

İTHAL PEYNİRE UYGULANAN FİYAT İSTİKRAR FONU (FİF) 1 TL’DEN 4 TL’YE ÇIKARILDI

Kuzey Kıbrıs’ta süt fazlalığı olduğu iddia edilmesine ve hayvancıların süt bedellerini zamanında ve tam olarak alamadıkları için eyleme hazırlanmalarına karşılık hellim ve peynir gibi süt ürünleri Türkiye’ye göre daha yüksek fiyata satılıyor. Süt dökülüyor ama süt ürünleri ucuzlamıyor. 

Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bunun başlıca nedenlerini söyle sıraladı:

“Pandemi sürecinin başlangıcında, ithal peynire uygulanan Fiyat İstikrar Fonu (FİF) 1TL/Kg’dan 4TL/Kg’a yükseltilmiş ve tüketimin yerli üretime kaymasının özendirilmesi için bu kararın alındığı savunulmuştu.

Bu kararın somut tek sonucu halkın ithal peynir çeşitlerini daha pahalıya satın alması olmuştur. Öyle ki, fon artışı kg başına 3,9TL olarak yansımış ve 10TL/kg olan peynirin fiyatı 13,9TL olmuştur. 

KKTC’deki toplam ithal peynir piyasa büyüklüğü ancak 1½-2 günlük yerel süt üretimi karşılığıdır; ki bu hesaplama da tüm ithal peynir tüketicilerinin yerli hellim ve peynir alımına yönelmeleri durumunda oluşabilecek bir durumdur. Yani esasında ithal peynirin pahalılaştırılmasının pratikte yerli üretime de pek bir faydası yoktur; bu uygulama ekonomik akla uygun değildir, FİF uygulamasının kaldırılması gerekir.

Ayrıca, dernek üyelerimiz, derneğimizin kuruluş amacına uygun olarak, şirket bazında hiçbir kazanç peşinde olmadan KKTC’de oluşan süt fazlasının yurt dışına satılması için çeşitli girişimlerde bulunmuşlardır. Bu çabalar Sayın Tarım Bakanı ve ekibinin bilgileri dahilindedir. Toplumsal faydaya yönelik her türlü girişimin destekçisi olacağımızı bu vesileyle bir kez daha belirtmek isteriz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here