İşletmelere KGF güvencesi ile verilen krediler, öncelikle KDV başta olmak üzere diğer alacaklar için kesiliyor. Böylece, borçlanan işletmeler ve işsahipleri olurken devlet tahsilatını gerçekleştirmiş oluyor.

Hükümet tarafından açıklanan ekonomi paketlerinde yer alan teşvikli krediler ile piyasaya çıkacağı düşünülen para yine devlet kasasında birikiyor. Kredi Garanti Fonu’nun sağladığı ek teminat ile dağıtımı kolaylaştırılan kredilere talip olan esnaf ve işletmelerin kamuya olan borçları, krediler bloke edilerek kolaylıkla tahsil edilirken bazı işletmelerin tedarikçilerinden fatura talep ederek de ileride alacakları ürünler için ödemek durumunda kalacakları KDV bedellerini bu kredileri kullanarak peşinen ödemeyi tercih ettikleri gözlemleniyor.

Devlet tarafından oluşturulan bu mekanizma sayesinde bankalardan piyasaya çıkmış gibi görünen kaynak, doğrudan doğruya devlet kasasına akıyor. Böyle bir mekanizmanın, işletmelerin vergi borçlarının ödenmesine yardımcı olurken piyasanın canlanmasına bir katkısı olmayacağı belirtiliyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here