Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetleri nedeniyle, Türkiye’yi Avrupa Birliği’nin (AB) güvenini sarsmakla suçlarken, AB üyeleri Yunanistan ve Kıbrıs Ruma tarafına tam destek mesajı verdi.

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile Lefkoşa’da yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Maas, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile yaşanan gerginliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.

MAAS: AB Dönem Başkanı Almanya’nın dışişleri bakanı Oruç Reis’in yeniden denize açılmasına tepki gösterdi ve Ankara ziyaretini iptal etti.

Önceden planlandığı gibi Türkiye’ye de gitmek yerine sadece Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ı ziyaret etme kararı aldığını ifade eden Maas, Türkiye’nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis’i Doğu Akdeniz’e yeniden gönderilmesinin “güven oluşturucu önlemlerle ters düştüğü” değerlendirmesinde bulundu. Maas, Oruç Reis’in yeniden keşif faaliyetlerine başlaması halinde, bunun gerilimin giderilmesi yönünde gösterilen çabalar ve Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler açısından “ciddi bir darbe” olacağını ifade etti.

Bakan Maas, Kapalı Maraş’ı sivil kullanıma açmasını da “tamamen gereksiz, provokasyon içeren bir adım” olarak değerlendirdi. Maas, Türkiye’nin “gerginlik ve yumuşama politikası arasındaki oyuna” son vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Alman hükümetinin, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın Türkiye nedeniyle yaşadığı hayal kırıklığını anladığını belirten Maas, “Almanya ve Avrupa Birliği, dayanışma içinde Kıbrıs ve Yunanistan’ın yanındadır” ifadesini kullandı.

Türkiye ile yaşanan gerilimde “itidalli olma” çağrısında bulunan Maas, Ankara’nın Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama faaliyetlerine verilecek tepkinin “AB ve bütün üye devletlerin çıkarları ile uyumlu” olması gerektiğini ifade etti.

Doğu Akdeniz’de tartışma yaratan meselelerin “sadece bütün taraflar arasındaki doğrudan diyalog” ile çözülebileceğine inandığını vurgulayan Maas, bu görüşmeler için gereken şartları sağlamanın ve “tek taraflı gerilimi tırmandırmayı” bırakmanın Türkiye’ye bağlı olduğunu kaydetti.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Güney Kıbrıs’taki temaslarının ardından Yunanistan’ın başkenti Atina’da Başbakan Kiryakos Mitsotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmelerde bulunacak.

ORTAGUS: ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye’nin araştırmalarını “kontrollü provakasyon” olarak değerlendirdi.

ABD’DEN DE TEPKİ GELDİ

Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Oruç Reis sismik araştırma gemisini çalışmalarına devam etmek üzere yeniden Doğu Akdeniz’e göndermesine sert tepki gösterdi.  Açıklamada Yunanistan ile gerilimin yatıştırılması aşamasında atılan bu adımın “esefle karşılandığı” belirtilerek Ankara bölgedeki gerilimi artırmak ve “kasten” Yunanistan ile müzakerelerin yeniden başlamasını zorlaştırmakla suçlandı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi bu hesaplı provokasyona son vermeye ve Yunanistan ile istikşafi görüşmelere derhal başlamaya çağırıyoruz” ifadesini kullandı. Ortagus, “zor kullanma, tehdit, gözdağı ve askeri faaliyetlerin Doğu Akdeniz’deki gerilimi gidermeyeceğini” vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here