Türkiye’de İmralı adasında ömür boyu hapis cezasını çekmekte olan terör örgütü PKK’nın kurucusu Abdullah Öcalan, toplumsal uzlaşı çağrısında bulundu.

İmralı’da avukatları ile görüşen Öcalan’ın yine avukatları aracılığı ile yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

Öcalan 20 yıldan beri İmralı’da tutuklu bulunuyor…

“İçinden geçtiğimiz tarihi süreçte derin bir toplumsal uzlaşmaya ihtiyaç vardır.

Sorunların çözümünde her türlü kutuplaşma ve çatışma kültüründen uzak, demokratik müzakere yöntemine şiddetle ihtiyaç vardır.

Türkiye’nin ve hatta bölgenin sorunlarını, başta savaş olmak üzere, fiziki şiddet araçlarıyla değil, yumuşak güçle yani akıl, politik ve kültürel güçle çözebiliriz.

İnanıyoruz ki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kapsamında Suriye’deki sorunların çatışma kültüründen uzak durularak; içinde bulundukları konumun, durumun Suriye’nin bütünlüğü çerçevesinde Anayasal güvenceye kavuşturulmuş yerel demokrasi perspektifinde çözüme ulaştırılması amaçlanmalıdır. Bu bağlamda Türkiye’nin hassasiyetlerine de duyarlı olunmalıdır.

Cezaevleri içindeki ve dışındaki arkadaşların direnişlerine saygı duymakla birlikte, sağlıklarını tehlikeye atacak ve ölümle sonuçlandıracak konumlara taşıracak noktaya taşımamalarını önemle belirtmek isteriz. Bizim için onların akli, fiziki ve ruhi sağlıkları her şeyin üstündedir. Ayrıca en anlamlı yaklaşımın zihinsel ve ruhi duruşun geliştirilmesiyle bağlantılı olduğuna inanıyoruz.

Bizlerin İmralı’daki duruşu, 2013 Newroz Bildirgesinde belirttiğimiz ifade tarzının daha da derinleştirerek ve netleştirerek sürdürme kararlılığındadır.

Bizim için onurlu bir barış ve demokratik siyaset çözümü esastır.

İmralı’daki duruşumuz nedeniyle merak eden, tavır koyan herkesi saygıyla anarken yüksek bir teşekkürü de borç biliriz.”

HDP açıklaması

HDP de yaptığı açıklamada, Öcalan’ın 8 yıl aradan ve 810 başvurudan sonra avukatları ile görüşme yaptığı belirtilerek, bunun ‘gecikmiş ama olumlu hukuki bir adım’ olduğu ifade edildi.

Öcalan’ın avukatları, sekiz yıla yakın bir sürenin ardından Öcalan ile ilk kez görüştürüldüklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here