İlk ziyaretini Güney Kıbrıs’a gerçekleştirmekte olan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis  Rum Başkanlık Sarayı’nda Rum Lider Anastasiadis ile görüştü.

İkili görüşmenin ardından heyetler arası görüşmelere geçildi ve sonrasında Anastasiadis ve Mitsotakis ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında ilk sözü alan Anastasiadis, Mitsotakis’e Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgi verdiğini  kaydetti ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini görüştüklerini söyledi.

Anastasiadis Cumhurbaşkanı Akıncı ile 9 Ağustos’ta yapacağı görüşmeye değinirken öncelikle her iki tarafın çıkarına hizmet edecek bir çözüm bulmaya çalışacağını savundu.

Müzakerelerin başlaması konusunda Yunanistan ile  Türkiye’nin, sözde “Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki faaliyetlerine ve Kapalı Maraş ile ilgili planlara son verilmesi gerektiği” ortak tezine sahip olduklarını anlatan Anastasiadis  “aynı  şekilde Kapalı Maraş ile ilgili projeler de, güven yaratmak yerine maalesef  öteki tarafın gerçek niyeti konusunda kuşku ve   inançsızlık yaratıyor” iddiasında bulundu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile yoğunlaşmış Türk faaliyetlerini görüştüğünü anlatan Miçotakis ise “Yunanistan dış politikasının en üst stratejik talebi Türk askerinin adadan çekilmesidir. Modası geçmiş garantiler kaldırılmadan Kıbrıs sorununun çözümünün manası yok”  ifadesini kullandı.

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastaiadis’in 9 Ağustos’taki görüşmesiyle ilgili olarak ise temkinli iyimserlik görüşünü paylaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here