Bakanlar Kurulu’nda alınan kararlar Bakanlar Kurulu Sözcüsü Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay tarafından açıklandı.

Özersay, geçen kış yoğun yağışlar sonucu oluşan su birikintileri ve sulak alanlardaki artış nedeniyle sivri sineklere karşı tedbir almanın gerekli olduğunu belirtti

Özersay, mücadeleye ihtiyaç duyan belediyelere Maliye Bakanlığı’nın ilaç ve benzeri unsurları almaları için katkı yapacağını, ihtiyaç sahibi belediyelerin Sağlık Bakanlığı ve Belediyeler Birliği’ne başvurabileceğini söyledi.   

Toplantının devam ettiği sırada, Anayasa Mahkemesi’nin Hayat Pahalılığı ödeneğiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararını açıkladığını da ifade eden Özersay, bundan sonraki 6 aylık dönemde yaklaşık yüzde 2 olan hayat pahalılığını maaşlara yansıtacaklarını, ancak bundan sonra belirlenecek hayat pahalılığından yüzde 2 kesinti yapmak için Meclis’ten yasa geçirilmesi için çalışacaklarını söyledi.      

Özersay, istisnai vatandaşlıklarla ilgili olarak 6 kişiye KKTC vatandaşı olma imkanı verildiğini de vurgulayarak, vatandaşlıkların gerekçelerinin Resmi Gazete’de yayımlanacağını belirtti.

Özersay, engelli ve sosyal yardım alan kişilere Kurban Bayramı öncesinde bir defaya mahsus 250 TL ödeme yapılmasına karar verildiğini de kaydetti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı ile Telekomünikasyon Dairesi Müdürü’nün Bakanlar Kurulu’na sunum yaptığını da vurgulayan Özersay, Telekomünikasyon Dairesi’nin kamu – özel ortaklığı ile dönüştürülmesi ile ilgili çalışma yapacak bir grup oluşturulduğunu, bu sürecin de daha ileriye taşınacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here