Dün Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis ve KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute, temaslarına bugün de devam edecek. Lute, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulmayı amaçlayacak görüşmeleri başlatmak için zemin arıyor. Bu zemin, “terms of referance” denilen görev tanımı olarak biliniyor.

AKINCI İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’la dün yaptığı görüşme 2 saat sürdü. Görüşmenin ardından yazılı açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Lute ile uzun ve yararlı bir görüşme yaptıklarını belirterek, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Kıbrıs Türk tarafı olarak öteden beri üzerinde durdukları konulardaki açık ve net olan tutumu ayrıntıları ile izah ettiğini söyledi.

Burcu, “Lute, Genel Sekreter’in de beklentisi olan referans kavramları ile ilgili çalışmayı tamamlamaya gayret etmektedir” diyerek, bu bağlamda Lute’un, Cumhurbaşkanı Akıncı ile bugün de görüşme arzusunu ilettiğini aktardı. Burcu, bugünkü görüşmenin, öğleden sonra gerçekleşeceğini açıkladı.

ANASTASİADİS GÖRÜŞMESİ

Dün Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis ile de görüşen Lute ile yapılan görüşmeden sonra, Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou tarafından yapılan açıklamada, Lute’nin istişarelere devam edilmesi konusunda pazartesi günü karar verileceğini açıkladı. Rum sözcü, Anastasiades ile Akıncı’nın katılımıyla üçlü bir görüşme yapılması olasılığı olduğundan da söz etti. 

Anastasiades’in görüşme sırasında Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlaması için kendi görüş ve yaklaşımlarını Lute’a aktardığını ifade eden Sözcü, Anastasiades’in ayrıca Türkiye’nin denizlerdeki eylemlerini gündeme getirdiğini ifade etti. Sözcü,  Anastasiades’in  Kıbrıs Türk tarafınca Kapalı Maraş konusunda yapılan açıklamaları da Lute’un dikkatine sunduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here