Cumhuriyetçi Türk Partisi içinde aktif olarak siyaset yapan bazı Facebook kullanıcıları, CTP içinde imzasız bir metin dolaştırılarak Ekim ayında yapılacak kurultay öncesinde huzursuzluk yaratıldığını savunarak yeni bir tartışma başlattılar.

İMZASIZ MANİFESTO

Havadis gazetesinin bir ön sayfa haberi ile duyurduğu tartışmada kullanılan “imzasız manifesto”, CTP’de bazı kişilerin dışlandığını, özellikle “eskiler” diye nitelenen daha önceki yöneticilerin değersizleştirildiğini ileri sürüyor.

Manifestoda, “Bugün CTP saflarında buluşan, şu ya da bu nedenle CTP’den uzaklaştırılmış, kırılmış ama aklı, gönlü, sevdası hep Kıbrıs, hep çağdaş refah seviyesi yüksek bir toplum, demokrasi, Emek mücadelesi, hep barış olmuş yoldaşlarımızla birlikte hesap-kitap yapmadan, makam-mevki derdine düşmeden, kişisel ajandalar oluşturmadan, dar çıkarlar peşine düşmeden yeniden ayağa kalkmak, yeniden toplumun pusulası, vicdanı, gelecek hayali olmak için harekete geçmek boynumuzun borcudur!” deniliyor.

KİTLE PARTİSİ TARTIŞMASI

Bu tartışmayı Facebook hesabından kamuoyu ile paylaşan Murat Şenkul, bu manifestoda hedefin CTP Genel Başkanı Tufan Erhüman olduğunu ileri sürdü. Şenkul, “harcanan,ötekileştirildiği iddia edilen ve bugün kitle partisi olup,partinin merkeze yanaşmasına karşı çıkanlar kimlerdir? Can alıcı kısım burasıdır işte !!!!!

1990 yılların ikinci yarısından başlayarak,Ctp’nin halka fayda sağlamasının birinci yolunun,bir şekilde iktidar olmasından geçtiğini görüp,bu fikri hayata geçiren, BİRLEŞİK GÜÇLER konsepti ile daha geniş kitlelere ulaşıp,%45 oy alan,başkanını cumhurbaşkanı seçtiren,”evlatlarının” birçoğunu müdür,müsteşar,milletvekili yapan,daha genç yaşta olan yaklaşık 3-4 bin “evladını” da o dönem sayesinde devlet de işe alanların bazıları,bugün çıkıp kitlelere ulaşmanın,merkeze yanaşmanın yanlışlığından bahsediyor” diye yazdı.

Bu tartışma içinde CTP’de %40 oranında uygulanan kadın kotasına karşı çıkıldığı ve bu kotanın özellikle parti meclisi seçimlerinde sorunlar yarattığı da ileri sürüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here