Kıbrıs Rum Ulaştırma Bakanı Yiannis Karousos, Larnaka ve Baf havalimanlarının, Mayıs ayı ortasından itibaren binlerce yolcuyu karşılamaya hazırlandığını duyurdu.

Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs Haber Ajansı’na konuşan Karousos, turistler gelmeden önce hazırlık düzeyini kontrol etmek için son birkaç hafta içinde havaalanı yetkilileriyle çok sayıda toplantı yaptığını söyledi.

Yolcuların havaalanında gelişinden itibaren pasaport kontrolünden geçmelerine kadar yaşadıklarının geçen yıla göre değişmesi gerektiğini belirten Karousos,

“Havalimanlarında Covid-19 için tüm kontrolleri ve testleri de hızlandırıyoruz. Örneğin geçen Pazar, Larnaka’ya inen bir uçakla gelen 112 yolcunun tamamı, kişi başına ortalama 11 saniye hızla koronavirüs için test edildi” diye konuştu.

Mart ayı sonunda, Güney Kıbrıs’a haftada yaklaşık 160 uçak inmesi ve Nisan ortasına kadar bu sayının 240’a yükselmesi bekleniyor. Özellikle Mayıs ayı ortasına kadar turistlerin gelişlerinde gerçek bir artış bekliniyor.

HEDEF İNGİLİZLER VE İSRAİL

Ulaştırma Bakanı Yiannis Karaousos, “İngiltere’den turistler Kıbrıs’a gelmeye başlayacak, yolcu trafiği artacak. Mart ve Nisan ayları, yürürlükteki tüm önlemlerin ve protokollerin doğru bir şekilde takip edildiğinden emin olmamız açısından faydalı olacaktır” şeklinde konuşuyor ve İsrail ile diğer Orta Doğu ülkelerinden Kıbrıs’a ilginin arttığını söyledi.

Dijital Yeşil Sertifika’nın, bir kişinin Covid-19’a karşı aşı olduğunun, negatif test sonucu aldığının veya virüsten iyileştiğinin kanıtı olacağını belirten Karousos, Kıbrıs Rum hükümetinin bu konuda pozisyonunu Avrupa Komisyonu’na açıkladığını söyledi ve “Kıbrıs, Dijital Yeşil Sertifikasını şiddetle destekliyor, uluslararası seyahatin yeniden başlaması için ideal bir araç olacağını uzun zaman önce söylemiştik” şeklinde konuşuyor. Karousos, Haziran ayı sonundan önce AB genelinde Dijital Yeşil Sertifikaların uygulanmasını beklemediğini de söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here