Kıbrıs her ne kadar birçok kişi tarafından Casino’ların ve kumarhanelerin başkenti olarak bilinse de, bu şehirde gezip görebileceğiniz çok daha güzel yerlerin olduğunu biliyor muydunuz? Gece hayatı hareketli, alışveriş dünyası oldukça renkli. “Hadi bi kaçıp gelelim” diyebildiğiniz, dört yanı denizlerle kaplı bir yer Kıbrıs. Lefkoşa’sı, Magosa’sı derken Kıbrıs gezi rehberimize hoş geldiniz. 

Gelin hep beraber bu yerlere bakalım.

1Girne’ye kuşbakışı bakabileceğiniz St. Hilarion Kalesi

Kıbrıs’ın eski yapılarından biri olan bu kale, sanki tarih filmlerinden çıkmış gibi mistik bir havaya sahip. Bu kaleye çıktığınız zaman bütün Girne’yi ayaklarınızın altında görebilirsiniz.

2Bozulmamış yapıları ve sokaklarıyla Lefkoşa Surlar İçi

Dünyanın bölünmüş son başkenti olan Lefkoşa’da yer alan bu bölge, surlarla etrafı sarılı ufak bir şehre benziyor. Daracık sokakları, ilginç bir şekilde insanı ferahlatıp güzel bir hava solumanızı sağlamaya yarıyor.

3Tertemiz havasını hissedebileceğiniz Bella Pais Manastırı

Konumu itibariyle tam bir manastır havasının hakim olduğunu söyleyebileceğimiz bu manastır Girne’nin Beylerbeyi köyünde yer alıyor. Zaman zaman içerisinde yapılan konserlerden birisine denk gelirseniz gitmenizi mutlaka tavsiye ederiz.

4Batık gemisiyle meşhur Girne Kalesi

Girne, tarihinin uzun bir döneminde, ticaretin merkezi olduğu için burada korsanlar ve savaşlar hiç eksik olmamış. Bu yüzden dönem dönem restorasyonlar ve güçlendirmeler ile bugün oldukça büyük bir kale halini almış. Girne Kalesi’nin, büyük olduğu kadar içinde sergilediği eserlerle de değerli bir yapı olduğunu ayrıca söyleyelim.

5Kafeleriyle kendine hayran bırakan Girne Yat Limanı

Tam bir Akdeniz havasının sahip olduğu yerlerden biri de Girne’deki bu küçük ama şirin limandır. Özellikle sıcak yaz gecelerinde restoranları, kafeleri, dükkanları ve inci gibi dizilmiş yatları ile büyüleyici bir güzelliğe bürünmüş durumda.

6Zamanının ötesinde bir yapı olan Mavi Köşk

İtalyan asıllı meşhur mafya babası olan Paulo Paolides tarafından yapılan bir köşk. Sıradan köşklerden oldukça farklı olan bu köşk, o zamanın şartlarının üstünde bir konfora sahip ve son derece teknolojik olarak döşenmiş. İçerisinde gizli bir kaçış tünelinin de olduğu bu köşkü ziyaret etmenizde fayda var!

7Tarihi dokularını korumayı başarmış Aziz Mamas Kilisesi

Bizans Dönemi’nde yapılan çok eski bir kilisedir Aziz Mamas Kilisesi. Aziz Mamas ise o bölgede mağarada yaşayan bir keşişmiş zamanında. Kiliseye de ona ithafen adı verilmiş. Kıbrıs’ta hala kullanılan ve ibadete açık nadir yerlerden biridir bu kilise.

8En ilginç ev sahiplerinden Büyük Han

Birleşik Krallık zamanında esirlerin hapsedildiği, sonrasında fakirlere ücretsiz yemeklerin dağıtıldığı, şimdi ise birçok sanatçının sanat eserlerine ev sahipliği yapan Büyük Han Lefkoşa’da yer alıyor.

9Tiyatronun gelişimine en büyük katkısı olan Soli Harabeleri ve Tiyatroları

Geçmişi oldukça eskiye dayanan bu harabeler, tarihte bilinen ilk uzun tiyatro eserlerinin oynandığı amfi tiyatro olarak bilinir. Halen de kültür gecelerinde burada birçok festival ve etkinlik düzenlenir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here