KIBRIS’TA ASLAN BALIĞI İSTİLASINA “YENEMEZSEN, YE!” PROJESİ

AB Projesi ile Akdeniz'deki Aslan Balığı nüfusunun azaltılması hedefleniyor.

(Reuters) – Larnaka yat limanındaki rıhtım tarafında bir aslan balığı posteri üzerindeki yazı: “Aranıyor! Ölü ya da kızartılmış.”.

AB tarafından finanse edilen bir proje, son beş yıl içinde Doğu Akdeniz’de aslan balıklarının istilasıyla başa çıkmak için Kıbrıs’ı ön cepheye yerleştirdi.

Yani, onu yenemezseniz, yiyin, amaç bu.

Aslan Balığı’nın parlak renkli çizgileri ve yüzgeçleri güzel görünebilir ancak sırt yüzgeçleri zehirli bir yumruk oluşturur, iğnesi toksiktir, her dört günde bir 30.000 yumurta yumurtlar ve diğer balık ve kabuklularla ziyafet çeker. Ve bilinen bir yırtıcısı yoktur. En azından henüz…

AB destekli proje, Lübnan gibi bölgedeki diğer ülkeleri de etkileyen hızla genişleyen aslan balığı nüfusunu kontrol etmenin diğer yollarının yanı sıra bir gıda olarak teşvik etmeyi hedefliyor.

Plymouth Üniversitesi’nden araştırmacı Periklis Kleitou, Güney Kıbrıs’taki Larnaka’lı dalgıçların keşif gezisi sırasında Reuters’e “İnsanların Akdeniz’deki aslan balıklarının düşmanı haline gelmesini umuyoruz” dedi

Bilim adamları, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak ılık suların ve Süveyş Kanalı’nın genişlemesinin, Akdeniz’i Hint-Pasifik’e özgü türlere açtığını söylüyorlar.

Larnaka’lı tekne kaptanı Christos Giovannis “Dört yıl önce bir tane gördüğünüzde ‘vay’ diyerek fotoğraf çekerdiniz. Şimdi ise binlercesi var ” şeklinde konuşuyor.

Ve çok lezzetli, hayranlarını söyle.

“Lionfish birçok farklı şekilde hazırlanabilir. Izgarada kızartılmış … istediğiniz şekilde, ”dedi yerel şef Stelios Georgiou. “Zehri içeren omurgayı çıkardığınız sürece normal bir balık gibi servis edebilirsiniz.”

Video için tıklayın.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here