Salgın krizi ekonomiyi çok yönlü olarak etkisi altına alırken ithalatta da ciddi düşüşler yaşanmasına neden oldu. Gıda ve Hızlı Tüketim Maddeleri İthalatçıları Birliği Başkanı OERO ltd. Direktörü Bertan Özberkman, “Bizim sektörü genelde hızlı tüketim ürünleri olarak isimlendiriyoruz . Gıda ile birlikte temizlik malzemesi, kişisel bakım ürünleri, alkol sigara gibi ürünler bizim sektörün dahilinde ithal ediliyor .Ve ithalattaki bu düşüş bizim sektörü de oldukça etkileyecektir” diye konuşuyor.

Vekıbrıs’ın sorularını yanıtlayan Özberkmen, Covid-19’un ilk çıkışından itibaren nüfus azalmasından ve otellerin kapanmasından dolayı özellikle otellerin tükettiği ürünlerin ve Türkiye’den gelen turistlerin yoğun olarak alışveriş yaptığı ürünlerin ithalatının oldukça azaldığını belirtti.

İŞSİZLİK ARTIŞI ETKİLİYOR”

“Şimdilerde özel sektörün krize girmesiyle ortaya çıkan işsizlik artışlarının da tüketimi olumsuz yönde etkileyeceğini düşünüyoruz. Bunun üzerine eğer okullar açılmaz ve öğrenciler de gelmezse geçen senelere oranla daha büyük bir ithalat düşüşü yaşayacağımızı söyleyebilirim.”

İthalattaki gerileme ile alakalı çalışmalar içerisinde bulunduklarını belirten Bertan Özberkman, sözlerine şu cümlelerle devam etti:

“Alım gücünün düşmesinden dolayı daha uygun fiyatlı ürünler ithal etmeye veya portföyümüzdeki ürünlere üretici firmaların desteğiyle özel promosyon aktiviteleri yapıp pazar paylarımızı korumaya çalışıyoruz.”

UYGUN FİYATLI ÜRETİM

“Bizlerin tedarikçisi konumundaki üretici firmalar da düşen satışlarını artırmak için kendileri de daha ekonomik fiyatlı ürünler üretip bizlere gönderiyorlar .Bu şekilde kendi içimizdeki ekonomiyi dengelemeye çalışıyoruz.”

İTHALAT RAKAMLARI

Bu arada, KKTC Ticaret Dairesi tarafından açıklanan rakamlar, Ocak-Haziran döneminde gerçekleştirilen ithalatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranında gerilediğini gösteriyor. İthalattaki gerilemenin iç piyasadaki daralmanın göstergesi olduğu ve bunun devlet gelirlerini de ciddi şekilde etkileyeceği belirtiliyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here