Yunanistan Turizm Bakanı Yardımcısı Sofia Zaharaki, Yunanistan’da turizm sezonunun 14 Mayıs’ta açılacağını ve tatil için ülkeye gelenlerden AB ülkelerinden birinin onayladığı aşı belgesi isteneceğini belirtti.

Yunanistan Turizm Bakan Yardımcısı Sofia Zaharaki, Mega TV’de yaptığı konuşmada, o zamana kadar İsrail ile bir pilot uygulamanın başlayacağını ve ilk İsrailli turistlerin geleceğini belirtti.

Yunanistan’a gelecek yabancı ülke turistlerden ülkeye girebilmeleri için bir aşı sertifikası ve negatif bir PCR testinin yanı sıra, muhtemelen Covid-19 hastalığını geçirip geçirmediklerine dair bir sertifika isteneceğini belirten Zaharaki “Bütün bu belgelerin bir AB sertifikası olarak onaylanması gerekiyor, ayrıca tüm sınır giriş kapılarında hazlı tanı kitleri ile test yapılacağını söylemek istiyorum” diye konuştu.

Bu arada, Bulgaristan Turizm Bakanı Mariyana Nikolova da, yaptığı açıklamada “2021 yaz sezonunu 1 Mayıs itibariyle başlatmayı planladıklarını” duyurdu. Bulgaristan Sağlık Bakanı Kostadin Angelov ise, “Bulgaristan’a girişlerde turistlerden COVID – 19 antikorunun oluştuğuna ilişkin sertifika, negatif PCR testi sonucu veya Rus aşısı da dahil olmak üzere aşı sertifikası belgelerinden birini sunmalarını talep edeceklerini” belirtti.

Kıbrıs Rum Sağlık Bakanlığı da 1 Nisan’dan itibaren Rusya Federasyonu’ndan gelecek turistler için karantina uygulaması yapılmayacağına ilişkin bir kararname yayınladı. Rusya, Belarus, Ukrayna, Ermenistan, Gürcistan ve diğer bazı ülkelerin vatandaşları karantinaya girmeden Güney Kıbrıs’a giriş yapabilecek ülkeler kategorisine alındı. Kararname kapsamında, 1 Nisan tarihinden itibaren Güney Kıbrıs’a seyahat eden tüm Rusların, uçağa binmeden 72 saat önce yapılan PCR testinin sonuçlarını sunmaları gerektiği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here